Dağ keçisini öldüren avcılar yakalandı

Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Mezra Silêman (Süleyman Uşağı) Köyü’nde bir dağ keçisini vuran kişiler yapılan takip sonucu yakalandı. Dağ keçisini katleden kişilere idari para cezası uygulandı.

Pülümür’ün Mezra Silêman Köyü’nde bir dağ keçisi avcılar tarafından katledildi. Olayın sosyal medyada gündeme gelmesinin ardından yetkililer harekete geçti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ekipleri ile jandarma ekiplerinin yaptığı inceleme sonucu dağ keçisini katleden kişilerin kimliğine ulaşıldı.

Jandarma tarafından ifadesi alınan 3 şahsa Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten kişi başı 27 bin 777 TL idari para cezası verildi. Öte yandan şahısların Erzincan’dan avcılık için Dersim’e gittikleri öğrenildi.

Suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı

Konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacağını açıklayan Av. Barış Yıldırım ise, “Dersim Sansa yöresi ekolojik öneme sahip bir alandır…Yörede habitat bulan ve Bern Sözleşmesi’ne göre koruma altında olan Yaban Keçileri’ne dönük senelerdir yoğun bir avlanma faaliyeti söz konusu…Gerekli önlemleri almayan ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız…Bugün yine bir Yaban Keçisi öldürülmüş” ifadelerini kullanmıştı.