Cumhuriyetçilerden Trump’a çağrı: Kuzey Suriye’den çekilmek büyük stratejik hata

Senate Majority Leader Mitch McConnell, R-Ky., speaks with the media after the Senate Policy Luncheon in Capitol Hill in Washington, Wednesday, Oct. 16, 2019. (AP Photo/Jose Luis Magana)

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin Senato’daki lideri Mitch McConnell, Kuzey Suriye’de Amerikan askerlerinin geri çekilmesinin büyük bir stratejik hata olduğunu söyledi.

Mitch McConnell, Amerikan Washington Post gazetesi için kaleme aldığı makalede, Donald Trump’ın adını doğrudan belirtmeden, ABD Başkanı’nın aldığı Suriye’den çekilme kararının, Washington’un düşmanlarını güçlendireceğini belirtti.

McConnell, “ABD’nin çekilmesi ve bölgede Türklerle Kürtler arasında silahlı çatışmaların artması ülkemiz için stratejik bir kabus yaratıyor. Bu karar ABD’nin ittifaklarını zayıflatacak. Amerikalılar daha az güvende olacak” dedi.

Cumhuriyetçi Parti’nin Senato’daki lideri ayrıca ABD’nin askerlerini çekmesi sonucu Rusya ve İran’ın bölgede nüfuzlarını artıracaklarını vurguladı.

ABD’de Başkan Trump’ı eleştiren çevreler onu, Suriye’de IŞİD’le savaşan Kürtleri terk etmekle suçluyor.

Trump ise kararıyla “binlerce kişinin hayatını kurtardığını” savunuyor.

Kentucky Senatörü Mitch McConnell, Trump’ın da mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden.

Daha önce de Cumhuriyetçi Parti’nin bir diğer etkili ismi Senatör Lindsey Graham, Trump’ı eleştirmiş ve “Tampon bölge Kürtler için kabul edilebilir bir şey ama yüz binlerce kişi işgal sonucu yerlerinden ediliyor. Bu bir güvenli bölge değildir. Etnik temizliktir” demişti.