Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da gazetecilerin sorularını yanıtladı!

Erdoğan, “S-400’ü bırakıp tamamen Patriot’a yönelmemiz gibi bir şey olamaz. ‘Patriot’u da alalım’ dedik. Ama S-400’ü de alacağız” dedi.

Dün, ABD Başkanı Donald Trump’la Beyaz Saray’da yaptıkları görüşmenin detaylarını aktaran Erdoğan, “Türkiye ile ABD arasındaki sorunların karşılıklı saygı ve milli çıkarlar temelinde çözümü için Trump samimi bir çaba içinde. Trump’a karşı olan çevrelerin, ilişkilerimizin bozulması için yoğun bir çaba içinde olduğunu ifade etmekte fayda var” ifadelerini kullandı.

Patriot ve S-400 hava savunma sistemleri ile F-35 savaş uçakları konularına değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Patriotları da alabiliriz dedik. Bunu alırken S-400’ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik haklarımız üzerinde tasarruf olarak görüyoruz. Görevlendirmeyi yaptık, temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu netice alırız. S-400’ü bırakıp tamamen Patriot’a yönelmemiz gibi bir şey olamaz. ‘Patriot’u da alalım’ dedik. Ama S-400’ü de alacağız.”

ABD’yle sürdürülen ilişkilere değinen Erdoğan, “Trump’ı yaklaşımlarında olumlu ve yapıcı gördüm. Görüş ayrılıklarını aşmanın yolu doğru bilgiye dayalı diyalogdur. Bu alandaki çalışmalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Özellikle Ermeni meselesi ve 1915 olaylarıyla ilgili olarak hem Sayın Trump’a hem Beyaz Saray’da buluştuğumuz senatörlere detaylı bilgi verdim ve tarihi hadiselerin siyasileştirilmesinin büyük bir hata olduğunu kendilerine anlattım.”

Öte yandan, Washington ve Ankara’nın Kuzey Suriye’de oluşturacağı ‘güvenli bölge’ planına değinen Erdoğan, “NATO ülkelerinin tavrını göreceğiz. Olumlu yaklaşım alırsak ilk etapta kuzeyde bir barış koridoruyla ilgili adım atabiliriz” dedi.

ABD’li Senatör Lindsey Graham’i eleştiren Erdoğan, “Ben kendisine gerekenleri söyledim. Bugün dersini aldı” dedi.

TRUMP – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beyaz Saray’da bir araya gelmişti.

Görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Trump, şunları ifade etmişti:

“Türkiye NATO müttefiki ve ABD’nin stratejik ortağı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la açık sözlü ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getireceğini söyledi. Cumhurbaşkanının büyük bir hayranıyım. Ateşkesin karmaşık olduğunu söyleyebiliriz ama hızlı bir şekilde yol alıyoruz. S-400 konusunu bugün görüştük gelecekte de görüşeceğiz. Güvenlik danışmanlarımızın S-400 konusunda çalışmaları konusunda anlaştık.”

S-400 hava savunma sistemlerinde çeşitli zorluklar olduğunu ve bunu çözmek istediklerini ifade eden Trump, “100 milyar dolarlık karşılıklı ticaret anlaşması için mutabık kaldık. Avrupa’nın göçmenler için ödeme yapması lazım. Türkiye çok para harcadı, 40 milyar dolar” demişti.

Kürtlerle “Çok iyi ilişkilerimiz var”

Trump “Kürtlerle harika bir ilişkimiz var. IŞİD’lilere karşı Kürtlerle iyi mücadele ettik. Onlarla iyi anlaşıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın da Kürtlerle çok iyi bir ilişkisi var dedi.