Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcüsü Kalın’dan Trump’ın ‘Kürtleri savunma’ açıklamasına cevap

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye Kürtleri vurmaya kalkarsa ekonomik olarak mahvederiz”  şeklindeki paylaşımına yanıt verdi.

İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kürtlerle ilgili paylaşımına ilişkin, “Sayın Donald Trump, teröristler ortağınız ve müttefikiniz olamaz. Türkiye ABD’den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor” açıklamasında bulundu. .

Kalın, “Sayın Donald Trump, teröristler ortağınız ve müttefikiniz olamaz. Türkiye ABD’den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Suriye’den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD’in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de birçok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.

Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz.”

İlgili Haberler