Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eski başbakan Davutoğlu’nun kişisel verilerine bakan SGK memurlarına beraat kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Davutoğlu’nun kişisel verilerine bakan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanı 20 sanık hakkında suç işleme kasıtları bulunmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraat kararı verildi.

Sanıklar “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.

DHA’nın haberine göre İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savcı mütalaasında, sanıkların SGK’da memur olarak çalıştıkları, memur olmaları sebebiyle sisteme erişim izin ve yetkilerinin bulunduğunu belirtti. Sanıkların kişisel meraklarını gidermek için sırf ekrandan kayda bakmış olmalarının suçun maddi ve manevi unsuru oluşturmadığını kaydetti.

Mütalaada, erişilen bilgilerin başka bir sisteme taşınmadığı, başka kimseyle paylaşılmadığı belirtildi.

İddianamede Erdoğan ve Davutoğlu ‘suçtan zarar gören’ olarak yer almıştı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Davutoğlu “suçtan zarar gören” olarak yer alıyordu.

İddianamede, 19 sanık hakkında 2015-2016-2017 yıllarında “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan 6 yıla kadar, bir sanığın ise zincirleme olarak “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan 7,5 yıla kadar hapsi isteniyordu.