Papa’dan Erdoğan’a hediye: ‘Barış melekli’ madalyon

İznews/ Haber Merkezi – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan’da Papa Francesco ile görüştü. Papa Francesco ile ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan’da yetkililer tarafından karşılandı.

İki liderin görüşmesi, yerel saatle 9.30’da planlanıyordu. Ancak Erdoğan ve beraberindeki heyet, Vatikan sınırlarına beş dakika gecikmeli geldi. Erdoğan, Monsenyör Gänswein ile sarayın içine girdikten sonra kendilerini bekleyen gazetecilere, gülümseyerek İngilizce “Günaydın” dedi. Erdoğan’ın Papa ile görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü. Papa’nın geçen yıl ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesi de yaklaşık 30 dakika sürmüştü. Papa-Putin görüşmesi 50 dakika, 2014’teki Obama görüşmesi ile ise 1 saat kadar sürmüştü. Görüşmenin sonunda Erdoğan Papa’ya, İstanbul panoramasının resmedildiği bir çini tablo ile ayrıca Mevlana’nın Mesnevisi ve Mevlana’yla ilgili birkaç kitap da hediye etti. Papa ise Erdoğan’a, üzerinde “barış meleğinin şeytanı boğarken görüldüğü” bir madalyon hediye etti. Papa’nın bu sırada “Bu madalyon, barış ve adalete dayalı bir dünyayı temsil ediyor” dediği duyuldu. Erdoğan ise bu hediyeyi teşekkür ederek kabul etti.

Papa’nın diğer hediyeleri arasında Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nın gravürü, kendi yazdığı ekonomik adaletsizlik ve çevre sorunları hakkındaki genelgesi “Laudato Si” ve Dünya Barış Günü için yayımladığı “göçmenler ve mülteciler” konulu mesajı da yer aldı.

Papa ile Erdoğan’ın tercümanlar eşliğinde başbaşa yaptığı görüşmenin ardından Papa Türk heyetini de selamladı. Papa, heyetin ayrılmasının ardından Erdoğan ve eşine salonun kapısına kadar eşlik etti. Bu sırada Emine Erdoğan’ın İngilizce olarak “Nice to meet you” (Sizinle tanıştığıma memnun oldum) dediği duyuldu. Papa’nın cevabı duyulamazken Erdoğan da Türkçe olarak “Biz de dua bekliyoruz” dedikten sonra salondan ayrıldı. Papa hemen her görüşmesinin sonunda konuklarına “Lütfen benim için dua edin” diyor.