Cumhurbaşkanı Erdoğan, adı yolsuzluğa karışan danışmanı Serkan Taranoğlu’nu görevden aldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sedar Peker’in, rüşvet aldığı yönündeki iddialarla gündeme getirdiği, danışmanı Serkan Taranoğlu’nu görevden aldı.

ABD merkezli Bloomberg’ün muhabiri Fırat Kozok, dün akşam twitter hesabından “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Serkan Taranoğlu’nu görevden aldığını partisinin bu akşamki MYK toplantısında üyelere açıkladı” paylaşımında bulundu.

Daha önce de yine Peker’in iddialarında adı geçen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Korkmaz Karaca istifa etmişti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini belirten Sedat Peker, Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu Sineren’i Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söylemişti. Burada danışmanlık adı altında 12 milyon TL “rüşvet” istediğini öne süren Peker, iddiasıyla beraber danışmanlık sözleşmesine dair belgeyi de paylaşmıştı. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, Mine Tozlu Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti.

Daha sonra Taranoğlu’nun, Mine Tozlu Sineren ve eşinden acilen 200 bin lira istediğini söyleyen Peker, “Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun arkasındaki güç, kardeşi Erzurum Milletvekili olan Zehra Taşkesenlioğlu değildir, onun arkasındaki güç eski Enerji Bakanımız Berat Albayrak’ın abisi Turkuaz Medyanın başındaki Serhat Albayrak’tır” demişti.