Cumhurbaşkanı Danışmanı Altun, ‘Makus kaderden kaçış yok’ başlıklı yazıya ilişkin Ragıp Zarakolu ve Arti Media hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazıya ilişkin Ragıp Zarakolu ve Arti Media hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada yazının, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile merhum Başbakan Adnan Menderes’in fotoğraflarına yan yana yer vererek darbe ve idam tehdidi içerdiği” savunuldu ve sorumlularla ilgili kamu davası açılması istendi.

Ragıp Zarakolu suçlamalara ilişkin, “Darbe karşıtı bir yazının bu kadar ters yorumlanması, anlaşılır bir şey değil. Cumhurbaşkanlığı sözcülerinin yazıyı yeterince okumadıkları anlaşılıyor. Hayatım darbelere, darbeci eğilimlere karşı mücadele ile geçti” demişti.

Yazıda hangi ifadeler yer alıyor?

Zarakolu yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Demokrat Parti’nin tamamlayamadığı, (Süleyman) Demirel’in kısmen başarılı olduğu otoriterleşmeyi yapısal ve İslam-Türk sentezine dayanan bir temel üzerine oturtmaya giriştiğini” kaydetmişti.

Yazı şöyle devam ediyor:

“Zaten bunun temelleri 1980 yılında Kenan Evren Cuntası tarafından atılmıştı.

“Türkiye dünya demokratik ülkeleri listesinden, otoriter ülkeler listesine düşüş yaptığı için kendini başarılı sayabilir!

“RTE’de bir Menderes travması vardı. Demirel gibi kısmen. (Adnan) Menderes olmamak için Demirel’in atmadığı takla, kurmadığı ittifak kalmamıştı. Ecevit ile bile uzlaştı, onu başbakan yaptı ve ona kanlısı Bahçeli ile hükümet bile kurdurdu.

“Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil.”

Yazı, Erdoğan ve idam edilen eski Başbakan Menderes’in yan yana fotoğrafıyla paylaşılmıştı.