Cumartesi Anneleri’ne polis engeli: 17 gözaltı

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne engel olan polisler, 17 kişiyi gözaltına aldı.
Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem 943’üncü haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da polis engeli ve saldırısıyla karşı karşıya kaldı.
Anneler, karanfillerle geldiği Galatasaray Meydanı’na yaklaştırılmadı. Çok sayıda polisin yığıldığı meydanda anneler ve beraberindekiler önce ablukaya alındı, daha sonra gözaltına alındı.
Bu esnada haber takibi yapmak isteyen basın mensupları da kalkanlarla ablukaya alınan annelerin bulunduğu alana yaklaştırılmadı.
Aralarında Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in de bulunduğu 17 kişi gözaltına alınarak, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı sırasında polisin tutumuna “yaptığınız hukuksuzluktur” diyerek tepki gösteren Cumartesi Annesi Hanım Tosun, sağlık sorunları ve kolunun kırık olduğunu belirtilmesine rağmen, polisler tarafından gözaltına alındı. MA