Cumartesi Anneleri’nden Sedat peker’in itiraflarına çağrı

Cumartesi Anneleri, Sedat Peker’in itiraflarının ihbar kabul edilerek faillerin cezalandırılması için savcıları göreve çağırdı.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerini pandemi nedeniyle yine online gerçekleştirdi.

Bu haftaki eylemde 20 Mayıs 1995 yılında Lice’nin Dibek köyünde kaybedilen Ömer Söğüt’ün akıbeti soruldu. Kayıp yakınlarından Özgen Sadet, 8 çocuk babası Ömer Söğüt’ün köy civarında çalışırken bir daha kendisinden haber alınamadığını belirterek, “20 Mayıs 1995 sabahı asmaları budamak için bağa gitti ancak akşam eve dönmedi” dedi.

Sedat Peker’in itiraflarının ihbar kabul edilmesi gerektiğini de kaydeden Özgen Sadet şöyle devam etti:

“Bu topraklarda yaşanan gözaltında kaybetmeler bireysel suçlar değildir. Yakınlarımız devlet güçleri tarafından kaybedildiler. Bu gerçek, devletin resmi raporlarına, savcılık iddianamelerine, mahkeme tutanaklarına geçti. Kamuoyuna da yansıyan itiraflarla, devletten güç alarak bu suçları işleyen faillerin ağzından gerçekler itiraf edildi. Ancak bu suçların üstü örtüldü, cezasız bırakıldı.  Bugün yine içeriden benzer bir itirafa tanık oluyoruz. Diğerlerinde olduğu gibi devleti yönetenler ve yargı, yine başını kuma gömüyor. İktidar güçleri suçluları koruyacaklarını gösterir açıklamalar yapıyor. Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları olarak, devleti suç örgütü olarak gösteren bu duruma son verilmesini istiyoruz. Organize suç örgütü lideri denilen Peker’in açıklamalarının ihbar kabul edilerek, sözünü ettiği cinayetlere ilişkin soruşturmaların açılması, etkin soruşturmalar yoluyla hakikatin ortaya çıkartılması ve faillerin cezalandırılmasını bekliyor, tüm savcıları göreve çağırıyoruz.”