Cumartesi Anneleri: Hüseyin Taşkaya’yı aramaktan vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri, kayıp yakınlarının akıbetini öğrenmek amacıyla başlattıkları eylemin 923’üncü haftasında, 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’yı sordu.

İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda toplanmaları yasaklanan Cumartesi Anneleri, eylemlerini online olarak sürdürüyor.

Bu hafta Urfa’nın Siverek ilçesinde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın kemiklerinin bulunması ve faillerinin yargılanması istendi.

Hüseyin Taşkaya’dan 29 yıldır haber alamadıklarını söyleyen eşi, “29 senedir Hüseyin’i arıyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Biz yaşlansak da çocuklarımız, torunlarımız arayacak. Kemiklerini buluncaya kadar arayacağım. Bizi bu acıyla bırakmayın. Bize bu zülmü yapmayın, yeter!” dedi.

Hüseyin Taşkaya’nın kaybediliş şekli şu sözlerle anlatıldı:

“Gözaltında kaybedilişinin 29 yılında Hüseyin Taşkaya’yı unutmadık. 923 haftadır haykırıyoruz. Yargı mekanizmasının etkin soruşturma ve kovuşturma faaliyetleri yürütmemesinin bir sonucu olarak kayıplarımıza ve adalete ulaşamıyoruz. 923. haftamızda Adalet Bakanına soruyoruz: Tanıklara, delillere mahkeme kayıtlarına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına ve Meclis raporlarına rağmen failleri cezasız bırakılan kayıp dosyaları  adalet terazisinin neresinde? Bizim için hukuk yok, adalet yok. 42 yaşındaki 4 çocuk odası babası Hüseyin Taşkaya Siverek’te yaşıyor ve Müteahhitlik yapıyordu. 90’lı yıllarda tamamen Bucak aşiretinin hakim olduğu Siverek’te ağır hak ihlalleri yaşanıyordu. İhlalleri eleştiren Taşkaya güvenlik güçlerinin ve Bucak aşiretinin hedefindeydi. 6 Aralık 1993 tarihinde amcasının Siverek Bağlar Mahallesi’ndeki evinde 30 araçlık bir konvoyla gelen asker, polis ve korucular Hüseyin Taşkaya’yı gözaltına aldı. Bir araca bindirerek götürdü. Ailesi Taşkaya’yı bulmak için jandarmaya, valiliğe, savcılığa başvurdu. Askeri yetkililer gözaltına alındıktan sonra Taşkaya’nın polisler tarafından götürüldüğünü söyledi. Emniyet ise ‘bizde yok Sedat Bucak’a sorun’ dedi. DYP Milletvekili korucubaşı Sedat Bucak ‘Bizim ekip almış fakat devlete teslim etmiş. Sonrasından haberimiz yok, devlet biliyor’ dedi. Ailenin tüm girişimleri sorunsuz kaldı. Hüseyin Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı. Dosyasına takipsizlik kararı verildi. Taşkaya’nın kimler tarafından gözaltına alındığı bilinmesine rağmen hiçbir soruşturma yürütülmedi.”