Covid-19’dan ölenlerin raporuna neden “doğal ölüm” yazıyor? Bakan Koca yanıtladı

FILE PHOTO: A woman holds a small bottle labeled with a "Vaccine COVID-19" sticker and a medical syringe in this illustration taken April 10, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/File Photo

Türkiye Sağlık Bakanı Koca, bir milletvekilinin paylaştığı koronadan hayatını kaybeden birine ait ölüm raporunda neden “Doğal ölüm” diye yazıldığı sorusuna, “Sayın vekil herhalde ‘doğal ölüm’ ifadesinin teknik bir tabir olduğunu fark etmemiş. Uluslararası sınıflamaya göre her enfeksiyondan ölüm doğal ölümdür” yaınıtını verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir milletvekilinin koronadan hayatını kaybeden bir vatandaşa ait paylaştığı ölüm raporunda doğal ölüm yazmasının nedenini anlattı.

Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir vekilimiz sosyal medya hesabından bir vatandaşımıza ait ölüm raporunu paylaşmış. Rapor doğru, değerlendirme yanlış. Rapor sahibi hastanın ölüm nedeni kayıtlarımıza ‘U073 COVİD-19’ olarak geçmiş ve kesin raporu da aynı şekilde düzenlenmiş. Uluslararası sınıflamaya göre ölüm şekli enfeksiyon hastalığı yani doğal ölüm. Sayın vekilin paylaştığı ön raporda, ölüm nedeninin hekimin kontrol onayından sonra yazılacağı belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın vekil her halde ‘doğal ölüm’ ifadesinin teknik bir tabir olduğunu fark etmemiş. Uluslararası sınıflamaya göre her enfeksiyondan ölüm doğal ölüm kabul edilir. Kaza, cinayet vb. doğal olmayan ölümler ayrıca sınıflanmaktadır. Salgınla mücadele hepimizin görevi. Acı bir kayıp üzerine teknik tabirlerin farkında olmadan yorumda bulunmanın mücadeleye de kayıplarımıza da faydası yoktur. Bu tür mücadele enerjimizi tüketecek yorumlardan uzak durmak hepimizin sorumluluğu. Salgınla hep birlikte mücadele edebiliriz. Birbirimizle değil, salgınla mücadele edelim. Bu mücadeleye hassasiyetle destek verin.”