CORONAVİRÜS – Sıtma ilacı sağlık çalışanlarında denenecek

Oxford Üniversitesi öncülüğündeki araştırmada, sıtma ilacı hidroksiklorokinin yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı etkili olup olmadığı İngiltere’deki hastanelerde görevli sağlık çalışanlarında denenecek.

Reuters’ın haberine göre, araştırma kapsamında Avrupa, Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki 40 binden fazla sağlık çalışanında ilacın etkisi test edilecek.

Virüse yakalanmamış olan tüm sağlık çalışanları araştırmaya katılabiliyor.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA 3 AY BOYUNCA KONTROLLÜ DENEY

İngiltere’deki sağlık çalışanlarına 3 ay boyunca hidroksiklorokin ya da bilimsel araştırmalarda deneye konu olan ilacın etkisinin anlaşılması için kontrol gruplarında kullanılan ancak bir etkisi olmayan plasebo verilecek. Araştırmanın Asya ayağına katılanlara da klorokin verilecek.

“VİRÜSE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTTIĞI ANLAŞILIRSA BU ÇOK ÖNEMLİ OLUR”

Laboratuvar çalışmalarından elde edilen bulgular ilaca ilişkin umut verse de bu sonuçların ilacın virüse karşı etkisini kesin olarak kanıtlamadığı belirtiliyor.

Oxford Üniversitesi öncülüğündeki araştırma ekibinde yer alan Nicholas White, “Klorokin ya da hidroksiklorokinin Covid-19’a karşı yararlı ya da zararlı olup olmadığını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmayı Nicholas White ile birlikte yürüten Brighton ve Sussex Tıp Fakültesi’nden Martin Llewelyn ise, “Herkesin erişebileceği, güvenli ve etkili bir aşı bulunması uzun zaman alabilir. Eğer klorokin ve hidroksiklorokin gibi iyi tolere edilen ilaçların coronavirüsüne yakalanma riskini azalttığı belirlenirse, bu çok değerli olur” dedi.

Öte yandan ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilacın Covid-19 hastalarında kısıtlı olarak kullanılmasına onay vermiş, ancak kalp ritmi sorunlarına yol açtığı için klinik araştırma amacı dışında kullanılmasına onay vermemişti.