Çorlu tren kazasında yakınlarını yitiren ailelere Anayasa Mahkemesi önünde polis müdahalesi

8 Temmuz 2018’de 25 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı Çorlu tren katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yapmak için bir araya geldi.

Polis yakınlarını kaybeden ailelere plastik mermi ile müdahale etti. Katliamda yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalık geçirdi ve ambulansla alandan götürüldü.

Ailelerin yanında CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve CHP eski milletvekili Aylin Nazlıaka da bulunuyor.

 

CHP’li Gamze Taşcıer, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Çorlu Katliamı’nda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerinin Anayasa Mahkemesi önünde yapmak istediği açıklamaya çok sert olarak müdahale edilmek istendi. Bu insanların acılarına karşı böyle toleranssız olunması kanayan vicdanları daha da yaralıyor. Acılı ailelere, biber gazıyla, plastik mermiyle, kalkanlarla müdahale etmek akıl almaz bir durum.

Müdahale sırasında bir evladımızın dedesi de fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı. Bu insanlar sadece adalet arıyor. Ellerinde sadece eşlerinin, annelerinin, babalarının, evlatlarının fotoğrafları olan bir pankart vardı.

Bu kadar insafsız olunması, asıl suçluların örtbas edilme çabasıdır. Bu insanlar aynı zamanda, sorumlular gerekli cezayı alsın ki başkalarının canı yanmasın diye hak arayışındalar. Yakınlarını evlatlarını kaybetmiş acılı insanlara yeni acılar yaşatmak insafsızlıktır. Hak arama mücadelelerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

Gazete Yolculuk’un haberine göre CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, kendilerini engellemek isteyen polislere “Can var ortada. Orada çocuk da öldü, polis de öldü. Bunu zorlarsanız zarar verirsiniz. Polis teşkilatına, iktidara, hukuka da zarar verirsiniz. Biz geçeriz, bunu istiyorsanız yaparız ama daha çok haber olur” ifadelerini kullandı.