Çipras: AB doğal gaz arama faaliyetleri hakkında Türkiye’ye net olmalı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Romanya’da düzenlenen AB zirvesinde konuştu, Türkiye’nin Kıbrıs adası yakınlarındaki doğal gaz arama faaliyetleri hakkında, “Avrupa Birliği Türkiye’ye karşı net bir mesaj yollamalı.” ifadesini kullandı.

Çipras, Romanya’nın Sibiu kentinde düzenlenen gayri resmi AB Liderler Zirvesi sonrası yaptığı basın açıklamasında, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile birlikte zirvenin gündemine taşıdıklarını belirtti.

“TÜRKİYE EĞER TAHRİK EDİCİ TUTUMUNA DEVAM EDERSE AB GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALI”

Çipras, “Mayıs ve haziran aylarındaki zirvelerde, Türkiye eğer tahrik edici tutumuna devam ederse AB gerekli adım ve önlemleri ele almalı. Türkiye, tek taraflı adımlar yerine diğer Akdeniz ülkeleri gibi masaya gelerek konuşmalı.” dedi.

Çipras, Türkiye ile yaşanan meselenin ikili değil bir Avrupa sorunu olduğunu, AB’nin Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarını ve jeopolitik çıkarlarını koruması gerektiğini savunarak, “AB Türkiye’ye karşı net bir mesaj yollamalı.” diye konuştu.

Rum lider Anastasiadis de yaptığı açıklamada AB’yi Türkiye’ye karşı ortak harekete geçme çağrısında bulundu. Anastasiadis, Türkiye’nin faaliyetlerinde yer alanlara karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulanması gerektiğini ileri sürdü.

Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ve Fatih sondaj gemisi ile Kıbrıs adası yakınlarında çalışmalara başlamıştı.