Çin’den Türkiye’ye yeni çağrı: Operasyonu durdurun! doğru yola geri dönün

Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada “operasyonu durdurma ve doğru yola geri dönme” çağırısında bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, Türkiye’ninKuzey Suriye’ye yönelik operasyonunu değerlendirdi.

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Geng, operasyonun sonlandırılması konusunda Türkiye’yi uyardı.

Sözcü ayrıca, Türkiye’ye “doğru yola geri dönme” çağrısında bulundu.

OPERASYONA KİM NE TEPKİ VERDİ?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçen haftasonu yapılan telefon görüşmesinin ardından Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonu 9 Ekim 2019 Çarşamba günü itibarıyla başladı.

Rusya, Suriye’de hükümet tarafından davet edilmeyen tüm yabancı devletlerin askerlerini çekmesi gerektiği çağrısını yineledi.

Birleşmiş Milletler (BM) de Suriye’nin kuzeydoğusunda “en kötüsüne” hazırlandıklarını belirtti.

BM’nin Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Cenevre’de yaptığı açıklamada, “Neler olacağını bilemiyoruz. En kötüsüne hazırlanıyoruz” dedi ve BM’nin insani yardım koridorlarının güvenliği konusunda kaygılı olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’ne Türkiye’yi kınayan bir açıklama taslağı sunuldu ancak ABD ve Rusya’nın itirazı nedeniyle ortak bir açıklama yapılamadı.

Avrupa Birliği (AB) de yaptığı ilk açıklamada, Türkiye’nin “meşru kaygılarını” anlamakla birlikte, askeri yöntemlerle sürdürülebilir çözümlere ulaşılamayacağını defalarca dile getirdiğini vurguladı.

Fransa, Almanya, Finlandiya, Hollanda ve Norveç, Türkiye’ye silah ihracatını askıya aldıklarını açıkladı.

İsveç ve İtalya, AB’nin Türkiye’ye silah satışını durdurması çağrısı yaptı.

Pakistan ve Azerbaycan ise Türkiye’nin operasyonuna destek verdi.