Çin’de ortaya çıkan bunyavirüs nedir, nasıl bulaşır, Covid-19’dan farkı ne?

Bunyavirüsten dolayı yılbaşından bu yana 7 kişi öldü 60’tan fazla kişi de hastanede tedavi altına alındı. Peki bunyavirüsün coronavirüsten (Covid-19) farkı ne, nasıl bulaşır ve belirtileri neler?

Kuluçka süresi 7 ila 14 gün olan Şiddetli Ateşli Trombositopeni Bunyavirüs Sendromu’nun (SFTS) yaygın semptomları arasında ateş, halsizlik, bulantı, karın ağrısı ve iştahsızlık bulunuyor.

Bunyavirüs yaklaşık üç gün süren spesifik olmayan grip benzeri semptomlara neden oluyor.

SFTS için antiviral ilaç bulunmadı, ancak etkili tedavi ile ölüm oranının en aza indirilebileceği belirtiliyor.

Geçen yıl kasım ayında, Tayvan ilk SFTS vakası görüldü. 70 yaşlarındaki hasta ateş ve aşırı kusma belirtileriyle hastaneye kaldırıldı. Bu kişinin uluslararası seyahat yapmadığı ancak dağlarda sık sık yürüyüşe çıktığı kaydedildi.

Yine Jiangsu’da ateşi 40 dereceye ulaşan ve sürekli öksüren 65 yaşındaki bir kişiye SFTS teşhisi konuldu.

NASIL BULAŞIYOR?

Tayvan’da ilk olarak 2010 yılında keşfedilen yeni bunyavirüs, insandan insana bulaşabiliyor. Tayvan Hastalık Kontrol Merkezleri’ne (CDC) göre ölüm oranı yüzde 10.

Keneden insana geçtiği düşünülen bunyavirüsün insandan insana mukoza yoluyla ya da kan yoluyla bulaşma ihtimalinin olduğu belirtiliyor. Sivrisinek kaynaklı virüslerin ise yaz aylarında daha sık görüldüğü kaydediliyor.

CDC, Tayvanlılara uzun çimenlerde, ağaçlık alanlarda ve kenelerin bulunma olasılığı yüksek diğer ortamlarda şort giymekten kaçınmalarını tavsiye ediyor.

SALGINA DÖNÜŞÜR MÜ?

ABD’de daha önce yapılmış bir araştırmaya göre bu virüs insanlarda ve hayvanlarda salgına yol açabilir.

Çin kökenli bu virüsü inceleyen ABD’de Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ndeki virologlar, Doğu Asya’da şiddetli ateş ve trombositopeni sendromu vakalarında belirgin bir artış olduğuna dikkat çekiyor.

Virüs insanlarla birlikte ayrıca keçi, sığır, at ve domuz gibi hayvanlarda da tespit edildi. Virüsün göçmen yabani kuşlar aracılığıyla da yayılabileceği belirtiliyor.

YENİ BİR VİRÜS DEĞİL

Çin’de 2011 yılında bu virüsün patojeni tespit edildi.

Bu yılın ilk yarısında ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde bunyavirüsten etkilenenlerin sayısı 37’yi geçti ve Anhui eyaletinde de 23 kişi enfekte oldu. Nanjing kentinde virüsün bulaştığı bir kadının vücudunda lökosit ve trombosit kaybı görüldü. Hasta bir aylık tedavinin ardından hastaneden taburcu edildi.

Virüs, Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde 7 can kaybına neden oldu.