Cihadist gruplar Han Şeyhun’dan çekiliyor

Şam yönetimine bağlı birliklerin, isyancıların önemli kalelerinden Han Şeyhun’da kontrolü ele geçirdiği bildirildi. Bölgedeki isyancıların geri çekildiği belirtiliyor.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı Suriye ordusu İdlib vilayetinde bulunan Han Şeyhun kasabasında önemli bir zafer elde etti. Şiddetli çatışmaların ardından bölgedeki isyancıların püskürtüldüğü ve kasabada Esad birliklerinin kontrolü ele geçirdiği belirtiliyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden Rami Abdurrahman, Suriye ordusunun yaklaşık beş yıldır isyancıların elindeki Han Şeyhun’a Pazartesi gecesi kara birlikleriyle girdiği, isyancı grupları kasabada sıkıştırdığı ve bunun üzerine isyancıların kuzeye doğru çekildiği bilgisini verdi. Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu da isyancıların çekildiği bilgisini doğruladı.

Türkiye’nin gözlem noktaları

İsyancılarla Şam birlikleri arasında çatışmaların yaşandığı bölgenin yakınlarında Türkiye’nin oluşturduğu kontrol noktaları da bulunuyor. Türkiye’nin İdlib bölgesinde 12 gözlem noktası var. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de Pazartesi günü Türk konvoyuna düzenlenen saldırının ardından Türkiye’nin Han Şeyhun’un güneyindeki 9 numaralı Gözlem Noktası’nı boşaltmayacağını açıklamış ve rejim “Ateşle oynuyor” demişti.

İdlib’de Şam yönetiminin operasyonları devam ediyor
İdlib’de Şam yönetiminin operasyonları devam ediyor

Şam yönetimi ve isyancı gruplar arasında garantör güçler olarak arabuluculuk yapan Türkiye, Rusya ve İran; İdlib’de sivilleri korumak için çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasını kararlaştırmıştı. Ancak bu anlaşmaya rağmen bölgedeki çatışmalar sona ermedi.