CHP’li vekil Kürtçe şarkı söyledi, Meclis X dedi

CHP’li milletvekili Kayışoğlu, TBMM’de Aynur Doğan konserine konulan yasağa karşı  Kürtçe ve İngilizce şarkı söyledi. Şarkılar, tutanaklara “X” olarak kayda geçirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, TBMM’de ünlü Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın konserinin Kocaeli-Derince Belediyesi tarafından yasaklanmasını protesto etmek için İngilizce ve Kürtçe şarkı söyledi.

Kayışoğlu, ilk olarak şarkıcı Sertab Erener’in Eurovision’da ödül alan “Everyway That I Can” şarkısını, ardından da Aynur Doğan’ın ‘Dar Hejiroke’ (İncir Ağacı) şarkısını söyledi.

Sertab Erener’in, “Everyway That I Can” isimli şarkısının bir bölümünü seslendirerek, “Bu ülkede bunu söyleyebiliyoruz” diyen Kayışoğlu, daha sonra Aynur Doğan’ın ‘Dar Hejiroke-İncir Ağacı’ adlı Kürtçe şarkısının bir kısmını söyleyerek “Bunu söyleyemiyoruz” ifadesini kullandı.

TBMM tutanaklarında İngilizce ve Kürtçe şarkılar için “X” denilirken “Bu bölümlerde hatip tarafından Türkçe olmayan kelimeler ifade edildi” ifadesine yer verildi.

Belge: TBMM

Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Kocaeli’nin Derince ilçesinde yapılması planlanan konseri belediye tarafından iptal edilmişti.