CHP’li Öztrak: İktidarın derdi rant üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u bırakmamak

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Maltepe’de AKP ve MHP’nin itirazlarıyla yeniden sayımı yapılan 400 sandığın iptal edilme kararına tepki gösterdi. “İktidarın derdi rant üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u bırakmamak” diyen Öztrak, “Oy namustur, dokundurtmayız. Kazandığımız seçimi de çaldırtmayız” diyerek Yüksek Seçim Kurulu’na, “İktidarın şımarıklığına daha fazla taviz vermemeli” çağrısında bulundu.

Sayımın hızlanması için CHP’nin talebi üzerine YSK tarafından 12’ye çıkarılan ve şimdi de AKP ile MHP’nin itirazıyla ilçe seçim kurulunun tekrar 2’ye dürüdüğü Maltepe’deki terminal kararını eleştiren Öztrak, ” Bu tamamen YSK’nın kararını tanımamaktır” dedi.

Öte yandan bugün (15 Nisan 2019) açıklanan işsizlik rakamlarına da değinen Öztrak, “Bu kadar ürkütücü rakamları hiç görmemiştik” diye konuştu.

Öztrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bu bize sandıkların yerinden sayımı bitirilmesin diye çok özle bir çaba gösterildiğini ortaya koyuyor. Sandıktan Ekrem İmamoğlu çıkınca haksız hukuksuz bir şekilde oyların yeniden sayılmasını istediler, yetmedi. Biz bu itirazları hatırlayacaksınız, buradan haksız olduğunu söyledik. Onlar da CHP neden sayılmasını istemiyor?’ dediler. Ama YSK’nın bazı yerlerde sayımın başlatılmış olduğunu gerekçe göstererek müsemma göstermesi ve geçmiş kararları ile kanunun açık hükümlerini görmezden gelerek bunlara yol vermesi bugün geldiğimiz noktada ciddi problemdir.

“Oyların hızla sayılmasının engellenmesi için akıl almaz yöntemler başvuruluyor. Sayım yerinde kavgaya kadar bu durumu götürüyorlar. 1 Nisan sabahı oylar yeniden sayılsın diye ortalığı birbirine katanlar ne oldu da bu oyların sayımını engelliyorlar? Bunlar derdi, oyların sayılmasının olmadığı çok net görünüyor. Maltepe’de sayım gecikmeye başlamıştı. Başvurumuzla YSK sayım terminallerini, 2’den 12’ye çıkarmıştı. Bu terminallerde devletin hakiminin gözetiminde yapılıyordu. AKP ve MHP’nin derdi oyları saydırmak değil, süreci uzatmak. Dolayısıyla onların seçim sürecindeki temsilcileri oyların sayımını aksatmak için dün akşam yine iş başındaydılar. Terminaldeki sayımın durdurulmasını, yapılmış sayımların yeniden sayılmasını talep ettiler. Burada açık derdin üzüm yemek olmadığı, derdin bağcıyı dövmek olduğu açık seçik ortadadır. Maltepe ilçe seçim kurullarının altıkları kararla AKP ve MHP’nin yetkililerinin bu talebini reddetti. Bu sefer YSK’ya başvurdular. Bu nedenle ilave terminallerde yapılan sayımların iptal edilmesine karar verildi. Bunların derdi başka.

“12 olan terminallerin 2’ye düşürülmesine kara verdi ilçe seçim kurulu. Bu tamamen YSK’nın kararını tanımamaktır.

“Sandık memurları iktidar partileriyle birlikte hareket ediyorlar”

“Hani hep söylüyorlardı ya, oy sandıklarında böyle yolsuzluk yapıldı, sandık kurulları da böyle oluşuyor işte. Memurlar iktidar partileriyle birlikte hareket ediyorlar.

“YSK bugün itirazımızı görüşecek”

Şu anda Maltepe’de yeniden sayılması istenen sandık sayısı 400 civarındadır. ‘Bu sandıkları bir daha saydıracağım’ demek işi yokuşa sürdürmektir. Bu AKP ve MHP’nin derdinin oyları saydırmak olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır. Sayımın başladığından sonra durdurulamayacağı kararını veren YSK’dır. Şimdi de biz itirazımızı yaptık. Kurul bugün bizim kararımızı gösterecek.

“İktidarın derdi bu güne kadar rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u elinden bırakmamak”

İktidarın derdi bu güne kadar rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u elinden bırakmamak. İstanbul seçimlerini bahane gösterip ekonomik krizi unutturmak, iktidarın derdi evletin çalışanlarına ürettirdiği sahte delillerle sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmak.

“YSK, iktidarın şımarıklığına daha fazla taviz vermemeli”

“Oy namustur, dokundurtmayız. Kazandığımız seçimi de çaldırtmayız. YSK da iktidarın şımarıklığına daha fazla taviz vermemeli.

“Kriz derinleşiyor. 8 milyon 300 bine çıktı işsiz sayısı. Bırakın bu seçimleri, gelin memleketin gerçek meselesine.

“(İstanbul seçimin iptali ve yenilenmesi talebinde bulunan Bahçeli’nin ‘vicdanlar rahat etmez’ açıklamasına) İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin vicdanları neden rahatlatacağını anlayabilmiş değiliz. İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin ve İstanbul halkının ‘sen bizim büyükşehir belediye başkanımızsın’ dediği İmamoğlu’nun elinden hukuksuz, kanunsuz bir şekilde mazbatasının alınmaya kalkınmasının vicdanlarda tüm Türkiye’nin vicdanında çok derin yaralar açacağını ifade etmek isterim. Bir takım rakamlar veriliyor. Bu rakamlar da doğru değil. 30 binlerden düşme yok, 24 binlerden düşen var. Sonuçta fark 13 bin. Bu vicdanlara dinmez. Niye sinmiyor? 1 oy farkla da yazıyor orada. Kim çoğunluğu alırsa o belediye başkanıdır. 13 binden de fazla fark var.

İlgili Haberler