CHP Suriye konferansı düzenleyecek

Cumhuriyet Halk Partisi 28 Eylül’de İstanbul’da Suriye konferansı düzenleyecek. Parti konferansta yedi yıldır kopuk olan Ankara-Şam diyaloğunun yarattığı sorunlara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

AKP hükümetinin Mayıs 2012’de tüm diplomatik ilişkilerini sonlandırdığı Şam yönetimi ile diyalog kurup kurmayacağı tartışılırken, bu diyaloğu Suriye’de barış için şart gören CHP yeni bir girişimi hayata geçiriyor.  28 Eylül’de İstanbul’da uluslararası Suriye konferansı düzenleyecek olan CHP, Suriye yönetiminin resmi görüşlerini de dile getirecek isimleri konferansta ağırlayacak.

CHP genel başkan yardımcıları Ünal Çeviköz ve Veli Ağbaba’nın organize ettiği uluslararası Suriye konferansının ama teması “Suriye’de barışa açılan kapı” olacak. Neden böyle bir konferans düzenlediklerini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye sorununu tüm yönleriyle değerlendirmeyi ve bu süreçte de AKP hükümetinin Suriye politikasındaki yanlışları ortaya koymayı istediklerini söylüyor.

“AKP’nin en büyük yanlışı, Suriye yönetimi ile diyaloğun kesilmiş olması. Hükümet, Şam’la küserek politika yürütemez” diyen Çeviköz, Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi birliğini savunan Ankara’nın ABD, İran ve Rusya’yla görüşmesine karşın Suriye yönetimi ile konuşmamasının Türkiye’yi büyük bir açmaza sürüklediği görüşünde.

MESELEMİZ SADECE SURİYE DEĞİL

Türkiye’nin sadece Şam’da değil Kahire ve İsrail’de de büyükelçisinin olmadığını hatırlatan Çeviköz “AKP hükümeti bu bölgeyi boş bırakmıştır. Meselemizin sadece Suriye olmadığı da açıktır” diye konuşuyor. AKP hükümetinin zaman zaman Suriye’yle de diyalog kurulduğu yönünde açıklama yaptığını ancak bu diyaloğun istihbarat aracılığıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Çeviköz, “Dış politikayı istihbarat yürütmez. Devletlerarası ilişkiler istihbarat iletişimiyle yürütülmez” sözleriyle hükümeti eleştirdi