CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 49 kayyum belediyesinin harcamalarını sordu, sadece Batman Belediyesi cevap verdi

CHP Milletvekili Hakverdi, kayyum atanan 49 belediyeye 3 aylık temsil ve ağırlama giderlerini sordu, sadece Batman Belediyesi cevap verdi. Belediye, 3 aylık giderin 619 bin 687 lira olduğunu açıkladı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bilgi edinme yasası kapsamında kayyum atanan 49 belediyeye üç aylık temsil ve ağırlama giderlerini sordu. Kanuna göre 15 gün içerisinde cevaplandırılması gereken bilgi edinme başvuruları için iki ay bekleyen Hakverdi’ye sadece Batman Belediyesi cevap verdi.

KAYYUM ATANAN 49 BELEDİYEYE SORDU

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Hakverdi şöyle konuştu:

“Kayyum atanan belediyelerde artan israf ve yapılan usulsüz ihaleler birçok kez kamuoyu gündemine taşındığı gibi Sayıştay raporlarına da yansımıştır. Kayyum atanan belediyelerin bilgi edinme yasası kapsamında yapılmış bu yönlü başvuruları cevapsız bırakması, sandıkla görev başına gelmeyen, seçmene ve halka karşı sorumluluk taşımayan yönetim anlayışının tezahürüdür. Bilgi edinme yasası kapsamında kayyum atanmış 49 belediyeye, 2021 yılının ilk 3 ayında yapılan temsil ve ağırlama giderlerini sorduk. Başvurumuz sonrasında, 32 kayyumlu belediye yazılı olarak gönderdikleri cevapta temsil ve ağırlama giderleri ve borçlarına dair bilgileri paylaşmazken; 13 belediye başvurumuza hiç cevap vermedi. Sadece Batman Belediyesi gönderdiği cevapta 3 aylık temsil ağırlama giderlerinin 619 bin 687 lira olduğunu bildirdi.”

1057 PROJEYE 2,4 MİLYAR TL YATIRIM

Kayyum atanan belediyelerde yaşanan israfa değinen Hakverdi,

“Kimi zaman makam odalarına yaptırılan lüks banyolarla, kimi zaman yaptırılan ve tepki sonrası kaldırılan karpuz heykelleri gibi estetik bir değeri olmayan ve kentin tarihi dokusuna uymayan projelerle, kimi zaman da bakanlık ve külliye için alınmış lüks hediyelik eşyalarla gündeme gelen kayyum belediyelerinin, ne kadar harcama yaptığını İçişleri Bakanlığı’na sorduk. Gelen cevapta kayyum atanan belediyelerin göreve getirildiği günden itibaren bin 57 projeye 2,4 milyar TL yatırım yaptığı bilgisine yer verildi” dedi.

KAYYUMLAR MİLLİ İRADE GASPIDIR!

Hakverdi, belediyelere atanan kayyumların belediye bütçelerinin nereye harcandığını açıklamaları gerektiğine vurgu yaparak,

“Ülkemizdeki birçok kurum gibi kayyum atanan belediyeler de şeffaflıktan uzak, denetimden yoksun ve halkı hiçe sayan yönetim anlayışı ile yönetilmektedir. Halkına değil Saray’a bağlı bu yönetim anlayışı kabul edilemez” dedi.