ÇHD davasında avukatlara ceza: Kozağaçlı ve Timtik’e 12’şer yıl

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasının beşinci duruşmasında kararlar açıklandı. Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik’e “örgüt üyeliğinden” 12’şer yıl hapis cezası verilirken diğer avukatlara da 6 ile 10 yıl arasında hapis cezası verildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve derneğin üyesi 21 avukatın “DHKP/C üyesi ve yöneticisi oldukları” suçlamasıyla yargılandığı davanın pazartesi günü başlayan karar duruşması beşinci gününde devam etti.

Duruşmaya, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve bazı yabancı ülke barolarından avukatlar da katıldı.

Bugün görülen duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, Selçuk Kozağaçlı’ya 12 yıl, Barkın Timtik’e 12 yıl, Oya Aslan’a 10 yıl 6 ay hapis cezası ve tutukluk hallerinin devamına karar verildi.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri’deki Marmara Cezaevi’nin karşısındaki salonda görülen duruşmada, adil yargılama talebiyle başlattığı açlık grevi sonucu yaşamını yitiren Ebru Timtik hakkında düşme; Şükriye Erden hakkında propaganda suçundan ceza ve ayrı ayrı hükmün açıklanmasının geri bırakılması; Özgür Yılmaz hakkında propaganda suçundan ceza; Naciye Demir hakkında propaganda suçundan ceza ve ayrı ayrı hükmün açıklanmasının geri bırakılması Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Sevgi Özer Sönmez örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay ceza; Gülbin Aydın örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay ve propagandadan ceza ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması; Güçlü Sevimli örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay ceza ve propagandadan ceza, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı örgüt üyeliğinden ceza ve propagandadan ceza ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması; Oya Aslan örgüt üyeliğinden 10 yıl 6 ay ceza ve tutukluluk halinin devam, Barkın Timtik örgüt üyeliğinden 12 yıl ceza ve propagandadan, direnme suçundan ceza ve tutukluluk haline devam; Selçuk Kozağaçlı örgüt üyeliğinden 12 yıl ceza ve propagandadan ceza ile tutukluluk haline devam kararı verildi.