Ceylan Önkol’un ölümünün üzerinden 11 yıl geçti

Ceylan Önkol’un Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 28 Eylül 2009 tarihinde havan topunun isabet etmesi sonucu feci şekilde hayatını kaybetmesinin üzerinden 11 yıl geçti.

12 yaşındaki Ceylan Önkol, 28 Eylül 2009 tarihinde Lice’ye bağlı Xambaz mezrasında koyun otlatırken, havan mermisinin isabet etmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Kızının hayvan otlatmaya gitmeden önce kendisinden makarna yapmasını istediğini söyleyen anne Saliha Önkol, kızının parçalanan bedenini eteğinde taşımıştı. Önkol’un faillerinin bulunması için açılan davada hiçbir ilerleme sağlanamamıştı.

Lice ilçesine bağlı Xambaz mezrasında oturan 12 yaşındaki Ceylan Önkol, 28 Eylül 2009’da hayvan otlatırken gerçekleşen bir patlamada yaşamını yitirmişti.

Lice Cumhuriyet Savcısı olayın “teröre müzahir bölgede” olmasını gerekçe göstererek güvenlik gerekçesiyle olay yerine gitmemiş ve köylülerden cesedi alıp en yakındaki Abalı Jandarma Karakolu’na getirmelerini istemişti. 6 saat sonra karakola getirilen ceset üzerinde yapılan otopside, Önkol’un el, ayak ve kollarında parçalanma olmadığı sadece göğüs kısmında parçalanma meydana geldiği belirtmişti

Olayın kamuoyuna yansıması ve gelen tepkiler üzerine Lice Cumhuriyet Savcısı, helikopter ile olayın olduğu yere gitmiş, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden gelen 2 bomba uzmanının yardımı ile bir kez daha keşif yapmıştı. Bulunan şarapnel parçaları bomba uzmanlarına incelenmek üzere teslim edilmişti ve dosya ile ilgili gizlilik kararı alınmıştı.

Lice Cumhuriyet Savcılığı 24 Mart 2014 yılında soruşturma dosyasında, mühimmatın sabit durduğu, daha önce kim tarafından atıldığının belli olmadığı gerekçesiyle soruşturma dosyasında “daimi arama” kararı vererek dosyayı rafa kaldırmıştı.

Olayın ardından İnsan Hakları Diyarbakır Şubesi’nde yer alan avukatlar, Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde aile adına tazminat davası açmıştı. 100 bin TL maddi, 150 bin TL manevi tazminat talebiyle açılan davada mahkeme, 28 bin 208 TL tazminata hükmetmişti. Mahkeme, maddi tazminat talebini kısmi olarak kabul eden mahkeme, manevi tazminat talebini, “Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun’u” uyarınca karar vermesi nedeniyle reddetmişti.