Ceren Damar’ın öldürülmesi davasında sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi!

Kopya çekerken yakaladığı öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki odasında öldürülen araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel davasında, savcı mütalaasını açıkladı.

Savcı sanık hakkında, “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” talep etti.

Savcı, ağırlaştırılmış müebbet hapiş cezası isteminin gerekçeleri olarak, Türk Ceza Kanunu’nun 82. maddesindeki “canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek” suçlarını sıraladı.

Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesinde, Ceren Damar’ın eşi Levent Şenel, salonda toplanan kalabalığa seslendi. Duruşmanın kapalı olmasına dair talepler olduğunu hatırlatarak uyarıda bulundu, sağduyu çağrısı yaptı:

“Katile, ailesine ve avukatına hakaret etmeyin. Bu duruşma mümkün olduğunca şeffaf ve adil olsun.”

İstanbul Barosu’nun katılma talebi bir kez daha reddedildi

600 kişiyi aşkın bir kalabalık izleyici olarak duruşma salonunu doldurdu. Duruşmanın esas salonuna ek olarak başka bir salon daha açıldı. Mahkeme heyeti ve avukatlar ikinci salondaki televizyonlara yansıtıldı.

Duruşmaya çok sayıda akademisyen, sivil toplum örgütü, baro temsilcileri ve Damar’ın öğrencileri katıldı.

Sivil toplum örgütleri, barolar ve üniversitelerin davaya katılım talepleri alındı. 6284 sayılı yasa gereği katılma taleplerinin kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.

Bir önceki duruşmada katılma talebi reddedilen İstanbul Barosu bir kez daha katılma talebini yeniledi. Baro Temsilcisi, “davada görülen olay kadına yönelik şiddetin en vahim halidir, bir cinayettir. Dolayısıyla baroların suçtan zarar görme kavramı mevcuttur” dedi.

Çankaya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Öykü Didem Aydın da davaya şu sözlerle katılma talebinde bulundu:

“Ceren benim kardeşimdi. Manevi anlamda yıkılmış durumdayım. Artık üniversiteye giderken ayaklarımız geri geri gidiyor. Ceren’in kimliğini, kendini savunma hakkını çaldılar. Bu katil doğrudan doğruya toplumu, üniversiteleri ve üniversitelerdeki akademisyen öğrenci ilişkisini hedef almıştır. Suçtan en azından manevi olarak yaralandığım için davaya katılmayı talep ediyorum.”

Mahkeme heyeti tüm katılma taleplerini oy birliği ile reddetti.