CENTCOM’dan SDG komutanı Salwa Yusuf için Türkçe taziye mesajı

CENTCOM, 22 Temmuz’da SİHA saldırısında hayatını kaybeden SDG komutanlarından Salwa Yusuf için Türkçe başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, Yusuf’un, “IŞİD’e karşı savaşta güçlere öncülük eden kritik bir SDG lideri” olduğu vurgulandı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Rojava’da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen SİHA saldırısında hayatını kaybeden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutan Yardımcısı Salwa Yusuf için dün başsağlığı mesajı paylaşmıştı.

CENTCOM’un Türkçe resmi Twitter hesabından bugün yayınlanan taziye mesajında, şu ifadelere yer verildi:

“Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutan Yardımcısı Salwa Yusuk (Namıdiğer- Jiyan Afrin) – 2 kadın savaşçı ile birlikte – 22 Temmuz 2022’de Suriye’nin Kamışlı yakınlarındaki bir saldırıda hayatını kaybetti.

Salwa,2017’de KD Suriye’deki menfur ideolojiyi yenmek için verilen mücadelenin zirvesinden bu yana IŞİD’e karşı savaşta güçlere liderlik eden kritik bir SDG lideriydi.

CENTCOM, 3 SDG savaşçısının ailelerine, Kuzeydoğu Suriye’deki insanlara ve SDG ortaklarımıza başsağlığı diliyor.”

 

Ne olmuştu?

Rojava’da Kamışlo-Tirbespiye yolu üzerinde Nimetli kontrol noktası yakınında 22 Temmuz’da yaşanan SİHA saldırısında 3 SDG ’linin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanlığı yaptığı resmi açıklamada 3 üyesinin SİHA saldırısında hayatını kaybettiğini bildirmiş ve kimlik bilgilerini açıklamıştı.

Mazlum Kobani’den mesaj

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani de Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında, şu ifadelere yer vermişti:

“Koalisyon Güçleri ile SDG’nin Ortak Operasyon Odası Genel Komutanı Jiyan Efrin ve yoldaşlarımız Roj ile Barin, IŞİD’e karşı savaştı ve insanlığı kurtardı. Türkiye’nin onları hedef alması IŞİD’e karşı savaşı zayıflatıyor.

Müttefikler bu tür ihlalleri durdurmak için daha çok çaba harcamalı. İntikam alacağız.”