CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, Mazlum Kobani ile görüştü

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani Abdi ile CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie IŞİD ile mücadeleyi konuştu.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani Suriye Kürt bölgesinde bulunan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie ile bir araya geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Genel Komutanı Mazlum Abdi, ABD’nin Rojava’ya sunduğu desteklerden dolayı Orgeneral Kenneth F. McKenzie teşekkür etti.

Görüşmede IŞİD ile mücadele konularını ele aldıklarını belirten Abdi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie’yi ağırladık. Devam eden IŞİD tehdidine karşı mücadeleyi ve bölgenin barışı da dahil olmak üzere ortak ilgi alanlarını görüştük. ABD’nin istikrar ve terörle mücadele konusundaki desteğini sürdürüyoruz. Terörizmle mücadelede ve istikrarın sağlanması konusunda ABD güçlerinin sağladığı desteği takdir ediyoruz.

McKenzie Salı günü Bağdat’taydı

Orgeneral Kenneth F. McKenzie McKenzie, Salı günü Irak’ın başkenti Bağdat’tı ziyaret etmiş Başbakan Mustafa Kazımi ile görüşmüştü.

Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Iraklıların IŞİD’in ülkeyi yeniden kontrol altına almasını önlemek için çalışan ABD’yi ve koalisyon birliklerini memnunlukla karşılayacaklarını düşündüğünü söyledi.

McKenzie, “Hemen (Irak’tan) ayrılmamızın istendiği bir durum söz konusu değil ve bundan da oldukça eminim” dedi.

Irak’ta yabancı askerlerin varlığına ihtiyaç olduğunu belirten McKenzie, “Ülkede, mevcut asker sayısından fazla mı olur bilmiyorum, çünkü nihayetinde bu askeri değil, siyasi bir karardır. Ancak Iraklılar, onlar için yaptıklarımızı biliyor ve bu durumu memnunlukla karşılıyor ve değer veriyorlar” diye konuştu.

ABD askerinin sayısına ilişkin bilgi vermeyen ABD’li komutan, ancak Irak askerlerinin artık kendi kendilerine faaliyet gösterebildiklerini söyledi.

ABD ve koalisyon güçleri, Irak askerlerini eğitmeye ve Iraklı komandolarla birlikte terörle mücadele operasyonları yürütmeye devam ediyor.