Cemil Çiçek: Biz AİHM’in Öcalan kararını uygulamıştık

Eski Meclis Başkanı ve Adalet Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği tahliye kararlarının uygulanmaması konusunda, “Biz AİHM’in Abdullah Öcalan’la ilgili kararını uygulamıştık” dedi.

Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen tahliye kararlarının uygulanmamasını gazeteci Fikret Bila’ya yorumlayan Cemil Çiçek, AİHM’in Öcalan hakkında 3 maddede verdiği hak ihlali kararlarının tümünün devlet tarafından uygulandığını hatırlattı:

“Selahattin Demirtaş’la ilgili yazışmaları henüz incelemedim. Ancak biz AİHM’in Abdullah Öcalan’la ilgili kararını uygulamıştık. Öcalan’ın avukatları 12 konuda AİHM’e hak ihlali iddiasıyla başvurmuştu. AİHM 9 konuda Öcalan’ın başvurusunu reddetti. 3 konuda ise kabul etti ve Türkiye’yi haksız buldu.

Bunlardan birincisi Öcalan’ın yasal sürenin dolmasına rağmen 6 saat daha gözaltında tutulmasıydı. İkincisi, gözaltı sırasında ailesine haber verilmemesiydi.

Üçüncüsü ise yeteri kadar savunma imkanı verilmemesiydi. İlk iki karar için yapılacak bir şey yoktu. Üçüncü kararını ise biz uyguladık. Öcalan dosyası yeniden açıldı ve mahkeme yeniden dosya üzerinden konuyu ele aldı.

Ankara 1 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi, yeniden yargılamanın verilen cezayı etkilemeyeceği yönünde karar verdi.

Öcalan’ın avukatları bu karara da itiraz ettiler. Bu kez İstanbul 1 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi dosya üzerinden yargılama yaptı ve o da verilen cezayı etkilemeyeceği gerekçesiyle yeniden yargılamaya gerek olmadığına hükmetti. Sonuçta AİHM’in kararı yerine getirilmiş oldu.”