Cemil Bayık’ı, Kemal Kılıçdaroğlu yaptılar, Teyit: fotoğrafın montaj olduğunu anıkladı

Doğrulama sitesi Teyit.org, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bir arada göründüğü fotoğrafın montaj olduğunu, fotoğrafın orijinalinde Cemil Bayık ve Öcalan’ın olduğunu kaydetti.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Kemal Kılıçdaroğlu ve Abdullah Öcalan’ı yan yana gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta “Kılıçdaroğlu ve Öcalan 1977” cümlesi yer aldı.

Ekran alıntısı (Foto: Teyit)

 

Doğrulama platformu olan Teyit, fotoğrafa dair yaptığı araştırmada fotoğrafın orijinaline birçok kaynaktan ulaştığını, 2013 yılında Akşam Gazetesi’nde yayınlanan fotoğrafın orijinalinde KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ve Abdullah Öcalan’ın olduğunun görüldüğünü belirtti.

Teyit’in fotoğrafa ilişkin doğrulama bilgilendirmesinde şu ifadelere yer verildi:

“2015 yılında Alman gazetesi Welt’deki yazıda da aynı fotoğrafa rastlanabiliyor.

Welt’te yayınlanan orijinal fotoğraf

YouTube’da Kürtçe yayınlanan ‘Ateşten Tarih PKK Tarihi’ isimli video serisinde de aynı fotoğrafın kullanıldığını görüyoruz.  Ancak fotoğrafın nerede ve hangi tarihte çekildiğinde dair video serisinin tamamında herhangi bir bilgi yer almıyor.

Youtube’daki belgesel serisinden ekran alıntısı (Foto: Teyit)

 

Fotoğrafı incelediğimizde Cemil Bayık’ın yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüntüsünün montajlandığı anlaşılıyor.

İddiada geçen ‘Kemal Kılıçdaroğlu 1977’ kelimeleriyle Google’da arama yaptığımızda Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençliğine ait fotoğraflara ulaşıyoruz. Fotoğraflar 2013 yılında medyada yayınlanmış.

Fotoğrafta Kılıçdaroğlu’nun kucağında bir kız çocuğu ile poz verdiği görülüyor. Kılıçdaroğlu’nın saç modeli, gülüşü ve gözlüğünün montajlanan görselle aynı olduğu görülüyor.”