Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz: Veliahtın ülkemize gelmesi katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti vesilesi dolayısıyla yaptığı değerlendirmede, “Her gün bir ülkeye yaptığı ziyaretle aldığı siyasi meşruiyet onun katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından açıklama yapan Hatice Cengiz, “Veliahtın ülkemizi ziyareti ile ilgili olarak; kendisinin ülkemize gelmesi onun bir cinayetin sorumlusu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Her gün bir ülkeye yaptığı ziyaretle aldığı siyasi meşruiyet onun katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor” yorumunu yaptı.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi meselesinin sadece kendisini ilgilendirmediğini belirten Hatice Cengiz, şu ifadeleri kullandı:

“Beni ülke başkanlarına dair açıklama yapmak zorunda bırakarak, adalet mücadelesinde yalnız bırakan başta dünya sistemi olmak üzere çarpık adalet sistemi üzerinde herkesi düşünmeye davet ediyorum

Cemal artık benim hikayem değil, bu adalet mücadelesi sadece benim mücadelem değil.Her Özgür ve düşünen insanın mücadelesi. O Haksızca öldürülmüş biri, mezarı bile olmayan birisi. Hangi diplomatik ilişki olursa olsun bu haksızlığı ve adaletsizliği meşrulaştıramaz

En temel insani değerlerimizi hiçe sayan ülke liderleri karşısında, “sistem”e rağmen, sahip olduğumuz ahlaki ve insani değerlerin arkasında durmak, bunların savunuculuğunu yapmak, unutanlara hatırlatmak mücadelesi içindeyiz.

Tüm çabaların hepsi sonuçsuz kalana kadar adalet aramaya devam etmek zorundayız. En nihayetinde ilahi adalete de inanan biri olarak hiç bir şeyin sonuçsuz kalmayacağına inanıyorum.”