Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a tepki: Göçmenler siyasi sorun değil, kadınların, çocukların ölüme terk edilmesinden bahsediyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan’ın sınırda göçmenlere muamelesi için “Göçmenler konusunda temel bir insan hakkından bahsediyoruz. Bu siyasi bir sorun değil. Kadınların, çocukların darp edilmesinden, ölüme terk edilmesinden bahsediyoruz” dedi.

“Yunanistan Türkiye’den bir tehdit görüyormuş. Adaya koyduğun birkaç asker ve silahla mı tehdidi engelleyeceksin. Bu konuyu gündeme getireni ‘Türk ajanı’ diye suçluyorlar.” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Yunanistan’ın göçmen politikasına ilişkin kapalı kapılar ardında bundan duydukları üzüntüyü söylüyorlar. Fakat insan hakları konusunda hassas ülkeler bile gerekçeler buluyor. Yunanistan’a çok sayıda göçmenin geldiğini dillendiriyorlar. Biz ne yapalım 5 milyon göçmeni denize mi dökelim böyle bir anlayış olabilir mi?” şeklinde devam etti.

TRT Haber canlı yayınına katılan Çavuşoğlu Ukrayna-Rusya gerilimi konusunda da “Türkiye’nin pozisyonu gayet açık net biz her iki tarafla da ilişkileri iyi bir ülke olarak ve kendi bölgemizde zaten yeterince çatışma var ilave bir gerginlik olmasın diyen bir ülke olarak bu gerginliğin azaltılması için adımlar atıyoruz.” dedi.

‘İsrail ile ilişkileri normalleştirmek, Filistin Davası’ndan vazgeçmek değil’

İsrail ile girişilen diyaloğa da değinen Çavuşoğlu “İsrail ile ilişkilerimizi normalleştirmek demek Filistin davasındaki temel tutumlarımızdan vaz geçmek anlamına gelmez. Daha önce söylediğim gibi Filistin davası uğruna ilişkileri normalleştirmeyiz. İki devletli çözüm yolunda her iki tarafla da ilişkisi olan bir ülke olarak geçmişte olduğu gibi katkı sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

TMT açıklamasına tepki

“TMT’ye yönelik bir TV programında son derece üzüldükleri bir söylem gördüklerini” belirten Dışişleri Bakanı “Büyük bir yanılgının olduğuna inanmak isterim. Çünkü TMT KKTC’nin Kuva-i Milliye’sidir. Umarım bir düzeltici açıklama yaparlar. Gördüğüm kararı ile dün hem KKTC’de hem de Türkiye’de infial yarattı bu açıklama konusunda dikkatli olmak lazım” ifadelerini kullandı.

Ermenistan ile ilişkiler

Ermenistan ile ilişkilerde normalleşmeye de değinen Çavuşoğlu Azerbaycan’ın sürei desteklediğini belirtti ve “Zaten Azerbaycan ile görüşmeden istişare etmeden herhangi bir adım atmayız, atmadık da. Suşa beyannamesi ile ilişkilerimizi bambaşka bir konuma geldi. Şimdi bu çerçevede atılacak adımlar belli bu konuda çalışıyoruz. Azerbaycan da bizim Ermenistan ile doğrudan temas içinde olmamızı tercih ediyor” dedi.