Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili açıklama: ‘Sorunlu ülke ile daha az sorunlu ülke arasında ayrım yapmak olacak’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili, “Sorunlu olan ülke ile daha az sorunlu olan ülke arasında ayrım yapmak bana göre adaletli bir tutum olacak” dedi.

Portekizli mevkidaşı Joao Gomes Cravinho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, İsveç ile yaşanan Kuran yakma ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan protestolarla igili süren gerilime atfen, süreci iki ülke için de ayrı şekillerde değerlendirmeyi düşündüklerini söyledi.

Öncelikle NATO ve bu ülkelerin karar vermesi gerekiyor. Bizim amacımız 2 ülke arasında ayrım yapmak değildir, bu endişelerimizin karşılanması ile ilgili objektif değerlendirme sonucu sergilenen bir tutumdur.

Erdoğan da dün Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair olumlu sinyal vermiş ve son günlerde İsveç ile yaşanan gerilime atıfta bulunarak, “Biz icabında Finlandiya’yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım” demişti.

Ankara, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusunu kabul etmek için “terör örgütü üyesi” olarak nitelendirdiği kişilerin Türkiye’ye iadesini önemli bir koşul olarak görüyor.

Ancak Stockholm’de yaşanan gelişmeler Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkilerde gerilime neden oluyor.