Çavuşoğlu’ndan İdlib açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin ‘Suriye ordusu İdlib’e hava saldırısı düzenledi’ iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

“Rusya ve İran ile yoğun çaba içerisindeyiz” diyen Çavuşoğlu, “Ateşkesin sağlanması için uğraşıyoruz. İdlib bölgesi çatışmasızlık bölgesidir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Suriye’de İdlib özelinde saldırılar daha önce başlamıştır. İki devlet arasında savaşın başlaması resmi, gayrıresmi başlaması diye bir şey olmaz. İçeride radikal gruplarla ılımlı grupları ayırma konusunda çok çaba sarf ettik. Şu anda buraya saldıran Halep’ten Humus’tan hatta güneyden daradan koridorlar açılarak ya da bilerek getirildi. Amacın zaten bunları kullanarak idlib’e saldırmak olduğunu biliyorduk. Rejim bunları bahane ederek saldırdı. Biz dün tavrımızı koyduk. Astana ruhuna uygun bir şekilde çözülmelidir, ateşkes bunun çözümü. Ayrıca batı ülkelerine defalarca söyledik. En son Rakka’dan nereye gönderdikleri belli değil. Suriye’nin istikrarı ve güvenliği için tavrını koyan tek ülke Türkiye’dir.

Bildiride olduğu gibi Cumhurbaşkanımız da, ateşkesi vurguladı. Çatışmalar duracak, yine siyasi sürece odaklanacak. İran ile yoğun çaba içindeyiz. Çabalarımız Tahran zirvesiyle sınırlı değildir. Muhataplarımızla görüşmelerimiz sürüyor.”

İlgili Haberler