Çavuşoğlu: “ABD, Esad ile normalleşmemize karşı olduğunu anlıyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Suriye-Türkiye arasındaki üçlü görüşmeyle ilgili Brezilya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TRT’nin haberine göre Çavuşoğlu, “ABD ‘Neden görüşüyorsunuz’ demedi ama normalleşmeye karşı olduklarını anlıyoruz” şeklinde konuştu, Esad yönetiminin Suriyelilerin dönmesi konusunda iş birliği yapmak istediğini söyledi.

‘ABD’nin normalleşmeye karşı olduğunu anlıyoruz’

“ABD’den bize ‘Bunlarla neden görüşüyorsunuz ya da ne oluyor?’ diye herhangi bir şey gelmedi. Ama böyle bir normalleşmeye karşı olduklarını da anlıyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün bir basın mensubunun sorusuna verdiği cevaptan da bunu görüyoruz. Ama yıllardır izlenen politikaların bir neticeye varmadığını ABD’nin de görmesi lazım. Sonuçta bu iç savaşı durdurmak lazım. Bunun yolunun da muhalefetin hilafına olmayacağını söylüyoruz. Yani muhalefete rağmen bir normalleşme ya da görüşme olmaz. Zaten görüşmelerin amacı bu.”

Dışişleri bakanları toplantısının tarihi ‘belli değil’

Rusya’nın dışişleri bakanları toplantısı için tarih belirlediğini ancak kendilerinin takviminin uygun olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Bunlar değişik seviyelerde yapılan bir günlük toplantı ya da bir kerelik toplantılar olmayacak. Bir üçlü toplantıda Suriye ile ilgili tüm kararların alınması beklenemez. Bunların hepsi aslında, hem güvenin tesis edilmesi hem de önümüzdeki süreçte hassas konularda işbirliğinin somutlaştırılmasına yönelik adımlar” açıklamasını yaptı.

‘Rejim Suriyelilerin dönmesi konusunda işbirliği istiyor’

Çavuşoğlu, hem Türkiye’den hem de diğer ülkelerin Suriyelilerin güvenli geri dönmeleri için rejimle angajmana girmesi gerektiğini ifade etti, “Güvenlik, geride bırakılan malların iadesi, oraya dönüldüğü zaman hangi imkanların sağlanacağı önemli. Eğitim, çocukların eğitimi önemli, sağlık önemli, hayatlarının idame ettirebilmesi için istihdam yaratıcı projelerin gerçekleştirilmesi önemli… Yani uluslararası toplumun rejimle angajmanı bu nedenle önemli. Rejim Suriyelilerin dönmesi konusunda işbirliği yapmak istediğini söylüyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan ve Esad görüşür mü?

Mevlüt Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan-Esed görüşmesi olur mu?” sorusu üzerine, “Böyle bir tahminde bulunmak doğru olmaz. En nihayetinde bu Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği bir karar” dedi.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Ama Cumhurbaşkanımızın söylediği bir şey vardı: “Aşamalı bir diyalog olacak” şeklinde. Önce istihbarat ve Savunma Bakanları, sonra Dışişleri bakanları, sonra liderler düzeyinde görüşme olur. Önce biz bir görüşelim, sonra bu değerlendirilir.”

ABD’ye ziyaret

Bakan Çavuşoğlu, 17 Ocak’ta ABD’ye ziyaret gerçekleştireceğini ve 18 Ocak’ta mevkidaşı Antony Blinken ile görüşeceğini söyledi.