Çavuşoğlu: ‘Suriyelilere sınır kapısı açıldı’ iddiası gerçek değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libyalı mevkidaşı Necla el-Menguş ile bakanlıkta görüştükten sonra düzenlediği ortak basın toplantısında, ‘Suriyelilere sınır kapısı açıldı’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, “PKK’nın, YPG’nin kontrol ettiği yerlerde kapı açılması söz konusu değil. Ayrıca ‘yoğun bir şekilde Türkiye’ye Suriye’den mülteci geliyor’ bilgisi de doğru değildir” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’de deprem oldu, Suriye’yi de etkiledi. Uluslararası toplum Türkiye’ye güçlü bir şekilde destek veriyor. Bunların bir kısmı Suriye ve Suriye halkına da destek vermek istiyor. Bu yardımların bazıları havadan gidiyor ve hava sahamızı bu uçaklara açıyoruz. BM insani yardımları yıllardır Cilvegözü, Bab el-Hava geçişinden geçiriyor.

“Bu gümrük kapısının diğer tarafında yol ve köprülerde hasar olmuştu, bunlar şu anda tamir ediliyor. Her geçen gün BM insani yardımlarını taşıyan tır sayısı artıyor. Kilis’te şu an bizim kontrolümüzde olan sınır kapısı var. Bu kapılardan da insani yardımları gönderebileceklerini söyledik. Olay bundan ibaret. PKK’nın, YPG’nin kontrol ettiği yerlerde kapı açılması söz konusu değil. Ayrıca ‘yoğun bir şekilde Türkiye’ye Suriye’den mülteci geliyor’ bilgisi de doğru değildir.”