Çavuşoğlu: Şu anda İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijarto ile ortak basın toplantısındayaptığı konuşmada, “İsveç yükümlülüğünü yerine getirirse oturur konuşuruz. Ama şu an İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil.” dedi.

“İsveç ve Finlandiya’nın güvenlik endişelerini anlıyoruz, ancak onların Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlamaması kabul edilemez.

“PKK ve FETÖ’nün özellikle İsveç’te yoğun mevcudiyeti var. Para toplama, terörizmin finansmanı, insan devşirme, propaganda faaliyetleri bunlar devam ediyor.

“Finlandiya ile o kadar büyük bir sorunumuz yok, bazı adımları attılar, bazı adımları atacaklarını söylüyorlar. İsveç’e baktığımızda bu faaliyetler artarak devam ediyor. Bizim derdimiz NATO’yu engellemek değil.

“Güvenlik endişelerimiz karşılansın. NATO iki ülkenin üyeliğini birlikte götürmek istiyor. Eğer iki ülke ayrı ayrı bir prosedür izlemek isterse biz Finlandiya’ya daha pozitif baktığımızı söyledik.

“Hristiyanlık düşmanlığı da, İslam düşmanlığı da insanlık suçudur. Bu düşünce özgürlüğü olarak adlandıralamaz. İsveçte’ki aynı yasalar Finlandiya’da da var. Onlar Kur’an-ı Kerim’e hakarete izin vermedi, çünkü nefret suçudur.

“İsveç yükümlülüğünü yerine getirirse oturur konuşuruz. Ama şu an İsveç’in NATO üyeliğine evet dememiz mümkün değil.