Çavuşoğlu: İsveç mahkemesinin iade talebini reddetmesi çok olumsuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Yüksek Mahkemesi’nin, Türkiye’nin, Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Bülent Keneş’le ilgili iade talebini reddetmesinin “çok olumsuz bir gelişme” olduğunu söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz İsveç ve Finlandiya’dan güzel sözler değil somut eylemler görmek istiyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Gambiya Dışişleri Bakanı Mamadou ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Özellikle yeni hükümetin gelmesi ile İsveç tarafından daha olumlu mesajlar gelmeye başladı. Sayın Başbakan’ın ziyareti de önemli oldu. Finlandiya’da da bazı açıklamalar ve yasal değişiklikler yapıldı. Bunlardan bazıları yılbaşından sonra devreye girecek. Söylenenler söylendi bundan sonra somut adım atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı ayrıca, İsveçli mevkidaşının Perşembe günü Ankara’ya geleceğini ve görüşeceklerini de söyledi.

Darbecilerin Türkiye’ye iade edilmesi gerekiyor. Önemli olan kimin ne karar verdiği değil bizim beklentilerimizin karşılanmasıdır. PKK mensubu kişiler de var istenilenler arasında. Bir kişiyi iade ettiler. Şimdi ‘Bir kişiyi iade ettik, bu konuyu kapatalım’ diye beklentileri varsa bu gerçekçi bir beklenti değil. Listede ne varsa onu yerine getirmekle yükümlüler.”