Çavuşoğlu ile Dendias ortak basın toplantısı düzenliyor: Karşılıklı tartışma yaşanıyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile mevkidaşı Dendias açıklama yapıyor.

Çavuşoğlu: 

– İlişkilerimizin gelişmesi için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. 

– Yunanistan’la sorunların yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz. Üçüncü taraflar üzerinden çözüm aramak doğru bir yaklaşım değildir.

– Özellikle FETÖ, PKK, DHKP-C gibi örgütlerle mücadelemizde daha etkin bir işbirliği görmek arzumuz. 

– Bugünkü görüşmede ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldı. Bugün ege ve Akdeniz’deki sorunlarımızı da samimi şekilde değerlendirdi. Evet görüş ayrılıklarımız var ama sürecin yeniden başlaması önemli. Doğu Akdeniz’de biz her zaman hakça paylaşımdan yana olduk. O yüzden Recep Tayyip Erdoğan AB’ye birçok öneride bulundu.

– Ticari ve ekonomik ilişkilerimize iki komşu ülke olarak önem veriyoruz. Atılabilecek adımları ele aldık. Uçak seferlerinin başlamasını önemli buluyoruz, aynı zamanda sınır kapılarının açılması da iki ülke için önemlidir. Tır şoförlerimizin son zamanlarda yaşadığı sıkıntıları bugün Dendias ve heyetine aktarma imkanımız oldu.

– Terörle mücadele konusunu da samimi şekilde ele aldık. Terörle mücadele daha etkin bir işbirliği görmek istiyoruz. Yasa dışı göç konusu hem Yunanistan’ın hem de Avrupa’yı ilgilendiren sorun. Bu sorun önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görülüyor.

– Bugün Niko’yla da ay sonunda Cenevre’de buluşmak üzere teyitleştik. Herkesin bu toplantıya açık fikirlerle gelmesi önemli. Ticari ve ekonomik ilişkilerimize iki komşu ülke olarak önem veriyoruz.

– Biz Türkiye olarak, özellikle AK Parti iktidara geldiğinden bu yana Rum vatandaşlarımızın sorunları konusunda diyalog içinde pek çok olumlu uygulamayı hayata geçirdik. Aynı yapıcı yaklaşımı Batı Trakya Türkleri dahil oradaki soydaşlarımız için bizim de beklememiz gayet doğaldır. Her iki ülkedeki azınlıkların huzur ve refah içinde olması bizlerin de yararınadır, olumlu yansımaları olacaktır. 

Dendias:

– İstikşafi görüşmelerin başlamasını memnuniyetle karşılıyorum. 

– Türkiye’yle birlikte ekonomi alanında pozitif gündem oluşturabileceğimize inanıyoruz.

– Türk- Yunan ilişkilerindeki mevcut ortamı iyi yönde değiştirebiliriz. 

– Yunanistan, Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. Vize serbestisi gibi konuları ele almaya hazırız. Ancak ihlal edilemez bir kural var, bu da bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı göstermekten geçer. Türkiye bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse, bunu tekrarlarsa o zaman masada olan önlemler gündeme gelecektir. 

– Türkiye-Libya muhtırası uluslararası hukuka uygun değil. 

– Son dönemde mülteci konusunun Türkiye tarafından kullanılmasını gündeme getirdi. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararının değiştirilmesi konusundaki beklentimizi dile getirdim. Aynı şekilde Kariye Manastırı’nın camiye dönüştürülme kararının değiştirilmesi konusundaki beklentimizi söyledim. 

Dendias’ın konuşmasının ardından Çavuşoğlu, “Türkiye’ye yönelik ithamlar kabul edilemez” dedi. 

Dendias, açıklamalarına şu şekilde devam etti: 

– Tahmin ettiğim kadarıyla sizin çalışma arkadaşlarınız kraldan daha fazla kral. Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranamam, Türkiye hem Ege hem de Doğu Akdeniz’de ihlallerde bulunuyor.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Türkiye Doğu Akdeniz’de BM’ye kaydettiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini sürdürmüştür”