Çavuşoğlu: FBI FETÖ için kapsamlı soruşturma başlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün sabah çeşitli temaslarda bulunmak için ABD’ye geldi. New York JFK Havalimanında, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç tarafından karşılandı.

Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile 20 Kasım’da Washington’da yapacağını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, özellikle Gülen konusunda yeni belgeleri, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya vereceklerini belirtti. “Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD başkanı Trump ile yaptığı son telefon konuşmasında bunları kendisine aktardı” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Gülen ile ilgili ellerindeki isim listesini de Trump’a iletmek üzere Pompeo’ya vereceğini belirterek,”Halkbank ve diğer davalarla ilgili konuları da yakından takip edeceğiz. Menbiç, YPG ve PKK gibi güvenlikle ilgili konuları ve ikili ilişkilerimizin, özellikle üzerinde durduğumuz konuları ve bölgesel iş birliği ile ilgili konuları da değerlendirme fırsatı bulacağız“ dedi.

ABD ile ilişkilerdeki gerilimin tek nedeni rahip Brunson konusu olmadığını belirten Çavuşoğlu, “ABD ile iki meselemiz var biri Suriye’de YPG’ye verdikleri destek diğeri de Gülen’in iadesi“ dedi.

“İran’a yaptırımlar tüm dünyayı etkiler”

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkileyeceğini belirten Çavuşoğlu, “Yaptırım kararı herkesi etkiliyor. Biz bu tür kararları doğru bulmuyoruz. Bölgemizin istikrarı açısında da çok zararlı buluyoruz. Bizimle ilgili bir istisnanın ortaya çıkması ya da böyle bir kararın çıkması olumlu ama biz sadece kendimizi düşündüğümüz için değil bölgenin istikrarı ve ekonomik kalkınması için bu adımların yanlış olduğunu söylüyoruz ve bu konuda Amerikalılarla görüşmelerimiz devam edecek” diye konuştu.

İlgili Haberler