Çavuşoğlu duyurdu: Suriye Dışişleri Bakanı ile sohbet ettim

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla da ayaküstü kısa bir sohbetim oldu” açıklamasında bulundu.

Ankara’da düzenlenen Büyükelçiler Konferansına ev sahipliği yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kapanış dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile ayaküstü bir sohbet gerçekleştirdiğini belirtti.

Görüşmeye ilişkin Çavuşoğlu, “Belgrad’da diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla kısa bir sohbetim oldu. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Muhalif olan Suriyelilerle Rejim arasında bir barışın gerekli olduğunu ve Türkiye olarak destek vereceğimizi her zaman söylüyoruz. Bölücü terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi de biz destekleriz. Suriye topraklarında gözümüz yok. Ama Suriye’de birlik beraberlik olmazsa Suriye bölünebilir. Bunu engelleyebilmek için Suriye’de güçlü bir yönetim lazım. Onun dışında herhangi bir temas olmadı” ifadesini kullandı.

Muhalifleri  ve Şam yönetimini bir araya getirmeleri gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, “Suriye’nin bölünmesini engellemek için Suriye’de güçlü bir yönetimin olması lazım. Topraklarının her köşesine hakim olabilecek irade ancak birlik beraberlikle olur. Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı barış olmaz” dedi.

Ayrıntılar geliyor…