Çavuşoğlu, biz Libya’da operasyonu destekliyoruz: Hafter gitmeli

Libya’da Türkiye’nin destek verdiği Sarraj hükümetinin Sirte ve Cufra’ya yönelik operasyon planıyla bölgedeki tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bir süre önce ele geçirdiği kritik Watiye üssüne savaş uçaklarıyla gerçekleştirilen bombalı saldırıyla ülkede gerginlik tırmanış durumda. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’a konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ateşkesi kabul etmesi için tek şartın General Halife Hafter’e ait güçlerin Sirte’den geri çekilmesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Sirte ve Cufra’ya yönelik bir saldırıyı Ankara’nın destekleyebileceğine dikkat çekti.

Financial Times haberinde “Çavuşoğlu, böyle bir saldırıyı Ankara’nın destekleyebileceğinin sinyalini verirken, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin isteklerinin ve taleplerinin makul ve uygulanabilir olduğunu dile getirdi” ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, Watiye üssündeki Türk hedeflerine yönelik saldırıya ilişkin de şunları söyledi:

“Sorumluları bulmak için soruşturma devam ediyor fakat bunu her kim yaptıysa ödeyecek. Üste Türk eğitmenler ve teknik ekip bulunuyordu, kimse yaralanmadı.”

Çavuşoğlu, “Rusya geçen ay İstanbul’daki görüşmelerde çok kesin tarih ve zaman verdi. Fakat Ankara, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne danışınca Libyalı yetkililer Sirte ve Cufra ile ilgili önkoşulu gündeme getirdiler ve 2015’teki sınırlara geri dönülmesini istediler” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, “Türkiye’nin daha büyük bir çatışmaya çekilmesinden endişe etmiyor musunuz” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Biz bir bölgede gerilimin artması veya savaşın çıkması için bulunmuyoruz fakat onların destekçileri bir darbeciyi destekliyor, o da Hafter. Şimdi her şey karşı tarafta, kalıcı bir ateşkes için ön koşulu kabul etmeliler.”