Çavuşoğlu: ‘Almanya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi propagandasına alet olmamalı’

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock bugünkü görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, ‘Benim sorumluluğum, AİHM’nin kararlarının uygulanmasını sağlamak. Osman Kavala’nın tahliye edilmesi kararı da buna dahil’ diyen Baerbock’a tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Türk azınlıkla ilgili kararları uygulamadığın hatırlattı. ve Bu kadar karar uygulanmazken, niye Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Çünkü Kavala’yı fonluyorsunuz, destekliyorsunuz” dedi. “Bu kadar karar uygulanmazken, niye Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Çünkü Kavala’yı fonluyorsunuz, destekliyorsunuz” dedi.

“Almanya’nın Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi propagandasına alet olmaması gerekir” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Son zamanlarda dengenin kaybolduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı

“NATO’da iki müttefik ülkeyiz. Almanya, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı… Terörle mücadeleye ilişkin bugün kaygılarımızı kendilerine aktardık. Almanya’da PKK faaliyetlerinde artış görüyoruz” diyen Çavuşoğlu, “savunma sanayinde kısıtlamaların devam ettiğini ve bunun müttefik anlayışına uygun olmadığının iletildiğini” ifade etti.

Dışişleri Bakanı, Ukrayna’dan tahıl sevkiyatıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu da söyledi ve “Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Tahılın Karadeniz’den ihracı konusunda anlaşmanın iki ülke arasında ateşkese vesile olmasını istiyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” sözlerini ekledi.

Çavuşoğlu, Yunanistan krizine dair ise, “Doğu Akdeniz ve Ege konusunda dengeli tutum istiyoruz. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi propagandasına alet olmaması gerekir. Son zamanlarda dengenin kaybolduğunu görüyoruz. İki tarafı da dinlemek gerekiyor. AB üyesi diye bir tarafı doğru kabul edip diğer taraf Türkiye’nin söylediğini yanlış kabul etmek yakışmaz” dedi ve şunları ekledi:

“Türkiye her türlü konuşmaktan yana. Avrupa’da ırkçılık ve İslam karşılığının artmasından endişe duyuyoruz. Bu konuda Almanya’yla işbirliğine hazırız”.

‘Çünkü Kavala’yı fonluyorsunuz’

Çavuşoğlu soru-yanıt kısmında da “Kavala yorumları kendi yorumudur. Yunanistan’dan geldi, 14 yıldır uygulanmayan kararları anlatsa saygı duyardım” dedi ve şöyle devam etti

‘Türk azınlıkların hakları uygulanmıyor. Fransa’da 11 yıldır uygulanmayan haklar var. Norveç, çocuk haklarıyla ilgili AİHM kararları uygulanmıyor. Almanya’da AİHM kararı var. Hapishanede işkenceyle ilgili. 6 yıl önce alındı. ‘Benim ülkemde uygulanmıyor’ dese saygı duyarım. AİHM’in aldığı serbest bırakma kararı uygulanmıştır. Farklı suçlamalardan ceza almıştır. İç hukuk içinde mahkemelere başvurabilir. AİHM, Türkiye’de iç hukuk yolu tükenmeden karar alıyorsa, bu siyasi bir karar olur. Bu kadar karar uygulanmazken, niye Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz. Çünkü Kavala’yı fonluyorsunuz. destekliyorsunuz. Oylamalar olurken, ülkeleri arayıp, bazı ülkeler tehdit ettiğini söylüyorsunuz. Niye Türkiye’nin atılması isteniyor. İki yüzlülük yapmadan oturup konuşulması gerektiğini konuşmaya hazırız.