Çavuşoğlu: ABD’nin “S-400’leri kullanmayın” teklifi kabul edilemez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin “S-400’leri kullanmayın” teklifinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

NATO üyesi olan Türkiye, ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almıştı.

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan S-400’ler konusunda ABD, “NATO sistemi ile uyumlu olmadığı ve güvenlik açığı yaratacağı” gerekçeleri ile sistemin kullanılmamasını talep ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Atina’da gazetecilerin bu konudaki sorularını cevapladı.

TRT Haber’im aktardığına göre Çavuşoğlu, “Yeni yönetimin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışını da görüyoruz, daha iyi diyalog daha iyi ilişki. Buna genel anlamda Suriye de dahil. Önümüzdeki süreçte ya ben Washington’a gideceğim ya da Blinken (ABD Dışişleri Bakanı) buraya gelecek. Tarihi belli değil” değerlendirmesini yaptı.

Joe Biden yönetiminden beklentileri anlatan Çavuşoğlu, “Ermeni Soykırımı” açıklamasının ilişkileri olumsuz etkilediğini söyledi, “Ancak iyi ilişki arayışı var” diye ekledi.

“S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak”

ABD ile S-400 gerilimi de Çavuşoğlu’nun gündemindeydi. Çavuşoğlu bu konuya dair “S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Birçok teknisyeni eğitime gönderdik. Rus askeri uzmanı Türkiye’de bulunmayacak. Hal böyleyken başka bir ülkeden ‘kullanmayın’ teklifini kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

“İnsansız hava araçları ile ilgili tüm dünyadan çok talep var”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’ya SİHA ihracatı yapılması hakkındaki soruyu da “Kimsenin alınganlık göstermemesi lazım. Rusya Suriye’ye füze veriyor. Biz bunu sorgulamadık. İnsansız hava araçları ile ilgili tüm dünyadan çok talep var. Endonezya ve başka ülkelerden ama Romanya ve Polonya konusunda ciddi değişiklik oldu. Savunma sanayi ürünleri satın alırken belirledikleri AB ve NATO üyesi olma kriterini her ikisi de değiştirdi” diye cevapladı.