Çavuşoğlu: ABD’den F-16 alımının sorunsuz geçmesini bekliyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’ye yapacağı ziyaret öncesi askeri müzakerelerin tamamlandığını belirtti ve “Biz, sorunsuz bir şekilde geçmesini bekliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviçile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, toplantıda, F-16 ve ABD ziyaretine ilişkin, “ABD ile çarşamba günü bakanlar düzeyinde 2. toplantı gerçekleşecek, F-16 satışı ile ilgili Kongre’ye bildirim tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu “ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’na iletti. Yönetim, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla gayriresmi şekilde Kongre’ye bildirimde bulundu. Her iki kanatta da Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanları ve en tecrübeli üyeye bildiriliyor. Buradan daha sonra bir itiraz gelmezse de süreç tamamlanıyor. Resmi bildirim oluyor. ABD Kongresi’nin, Başkan’ın bu yöndeki talebini, yüzde 51 ile reddetme ihtimali var. Eğer bu olursa Başkan, tekrar gönderir. Eğer bu olursa bu kez üçte iki çoğunlukla reddedilmesi gerekir.” dedi.

Çavuşoğlu,”Özellikle bir senatör, sürekli itirazını gündeme getiriyor. Ama daha önce sunulan değişiklik önergeleri temizlendi biliyorsunuz. Biz, sorunsuz bir şekilde geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

ABD yönetimiyle her anlamda anlaşma sağladıklarını belirten Çavuşoğlu, “ABD yönetimi Kararlı durursa sorun yaşanmaz. Elimizi kolumuzu bağlayan şartlı şekilde bir ülkeden ürün almak istemeyiz” ifadelerini kullandı.

ABD’de askeri satış onaylarının gerçekleşmesi için Kongre’nin, NATO üyesi ülkelere yönelik 15 gün, NATO dışındaki ülkelere yönelik ise 30 gün içerisinde itiraz etmemesi gerekiyor.