Çavuşoğlu: ABD ve Rusya, Suriye için verdiği sözleri tutmadı

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD ve Rusya, Suriye için verdiği sözleri tutmadı. Her iki ülkede sorumlu. Yapacağımız şey kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Suriye’de bölgenin teröristlerden temizlenmesi için gerekeni yapacağız” dedi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile ortak basın toplantısı düzenledi.Çavuşoğlu, Suriye’nin Mare kasabasında YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) düzenlediği saldırı sonucu 2 özel harekat polisinin hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklamada bulundu.“ABD, Türkiye’ye sınır ötesinden yapılan saldırıyı kınıyor, silahı sen verip sen eğitiyorsun, sonra göstermelik mesaj veriyorsun. Bu samimiyetsiz bir açıklamadır” diyen Bakan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“YPG/PKK’nın Türkiye’ye roket atma menzili aşağı yukarı 30 kilometre. ABD ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık. Her ülke de bu bölgedeki teröristleri 30 kilometre güneye çıkaracaktı. ABD ve Rusya, Suriye için verdiği sözleri tutmadı. Her iki ülkede sorumlu.”

Çavuşoğku, “Yapacağımız şey kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Suriye’de bölgenin teröristlerden temizlenmesi için gerekeni yapacağız” dedi.