Çavuşoğlu: ABD teklifimize ‘evet’ demedi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-35 ve S-400’lerle ilgili ABD’ye teklifte bulunduklarını ancak ABD’nin şimdiye kadar olumlu yanıt vermediğini söyledi.

Çavuşoğlu ile Somali Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Ahmed İsa Avad, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD’yle S-400’lerle ilgili yaşanan krize değinen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Amerikalılarla çok görüştük, kendilerine yapıcı tekliflerde bulunduk. Endişeniz F35 ve S-400’lerin bir arada çalışmasına yönelikse o zaman uzmanlar bu konuyu incelesin, NATO bu işin başını çeksin. ABD maalesef bu teklifimize bugüne kadar evet demedi. En son Cumhurbaşkanı’mızın Amerika ziyaretinde bu konu gündeme geldi. S-400 ihtiyaçlarımızın karşılanmasında kimsenin egemenlik alanımıza girmeyeceğini Cumhurbaşkanımız söyledi. Kimseye bir taahütte bulunmadık. Amerika’yla şu anda ilişkilerimizi zehirleyen konular var, bunlardan biri de S-400. Bu konuda mutabık kalmadık. Farklı düşünüyoruz ama konuşmaya devam edelim dedik.”

“Yeni sistemlere de ihtiyacımız var, bir tane S-400 bataryası bizim için yetersiz” diyen Çavuşoğlu, “Daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız var. Amerika satacaksa Patriot da almak isteriz. Harekâtımızı bahane ederek birçok ülke bize tedariğini durdurmak istedi. Biz ne yapıyoruz? Kendimiz üretmeye başladık fakat henüz daha dışa bağımlılık var. Türkiye egemen bir ülkedir neden Rusya ile Amerika arasında kalmak zorunda kalsın. Egemenlik haklarına saygıyı herkes öğrenecek” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Patriot da alabiliriz, S-400 de alabiliriz. Amerika Kongre’den de onay alabilirse müzakere ederiz, fiyat ve diğer konularda anlaşırız. Ama sözle olmaz. Diğer ülkelerden de alabiliriz. F-35’in ortağıyız bugüne kadar çok ciddi yatırım yaptık. En kötü senaryoyla alamadığımız zaman başka alternatiflere bakmak zorundayız. Hem satmayacaksın hem başka yerden alamayacaksın, böyle bir dünya yok” şeklinde konuştu.