Çavuşoğlu, ABD güvenli bölge konusunda sözünü tutmamış: “ABD tarafından atıldığı ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır”

Suriye’de güvenli bölge hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD tarafından atıldığı ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Suriye’de ABD ile birlikte kurulması beklenen ‘güvenli bölge’ hakkında konuşan Çavuşoğlu, “ABD tarafından atıldığı ya da atıldığı söylenen adımlar, kozmetik adımlardır. ABD, başta Münbiç yol haritası olmak üzere (YPG/PKK) ile girdiği angajmanlardan ötürü sözünü tutmamıştır” dedi.

Kıbrıs meselesinde de “Laf olsun diye müzakereye başlamanın bir anlamı yoktur” ifadesini kullandı.

HAVA VE KARADAN DEVRİYE SÜRÜYOR

ABD ile Türkiye arasında 5-7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen toplantılarda, Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için, Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi kurulması mutabakatına varıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, havada yapılan ortak devriyelerin ardından, Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesine Pazar günü başladı.

DERİNLİK KAÇ KİLOMETRE OLACAK?

İki ülkenin askeri heyetlerinin üzerinde uzlaşıya varamadığı en önemli konu, güvenli bölgenin Türkiye sınırından kaç kilometre derinlikte oluşacağı. ABD askerleri derinliğin Türkiye sınırından itibaren 15 kilometre olması ve bu bölgenin silahlı unsurlarından arındırılmasını teklif etti.

Bu teklifi kabul etmeyen Türk heyet ise derinliğin 40 kilometre olması, aksi halde ise Türkiye sınırına 32 kilometre mesafedeki Rakka-Halep-Haseki otoyoluna kadar uzanmasını istedi. Türk heyet, sınır hattından en az 32 kilometre derinliğe ulaşılmasının, Türkiye sınırındaki kentlerinYPG’nin elindeki roket, havan ve ağır silahların menzilinden çıkması için zaruri olduğundaki ısrarını yineledi. Derinliğin kaç kilometre olacağı konusu henüz netlik kazanmazken, Türkiye en az 32 kilometre derinlik talebinden vazgeçmeyeceğini ABD’li heyete iletti.

ABD’Lİ KOMUTANLAR GELİYOR

Milli Savunma Bakanlığından bu sabah yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik faaliyetlere devam edildiği kaydedilmişti.

Açıklamada, ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Bergeson başkanlığındaki ABD askeri heyetinin, Suriye’de oluşturulacak Güvenli Bölge kapsamında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nı ziyaret edeceği vurgulandı.