Çavuşoğlu: 84 FETÖ mensubunun listesini ABD’ye teslim ettik’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD’den iadesini talep ettiği 84 “FETÖ” mensubunun listesini bugün Washington’da biraraya geldiği ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a teslim ettiğini açıkladı.

Amerika ziyaretinin New York’tan sonra ikinci ve son durağı olan Washington’daki temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Pompeo’yla görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesini konuştuklarını ve Türkiye’nin “FETÖ”yle mücadele ve ABD’nin YPG’yle olan işbirliğine ilişkin beklentilerini aktardığını söyledi.

Şu anda Amerika’da “FETÖ” yapılanmasına yönelik olarak sadece okullarla sınırlı değil daha kapsamlı bir soruşturmanın olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “soruşturmalar derinleştikçe bankaların nasıl dolandırıldığının, vergi kaçakçılığı, illegal faaliyetler, vize kaçakçılığı, kara para aklama dahil neler yapıldığının daha iyi anlaşıldığını” kaydetti.

Türkiye’nin bu konuda her türlü işbirliğini yaptığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.