Çavuşoğlu: Bize yaptırım olursa İncirlik ve Kürecik gündeme gelir

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik’in de gündeme gelebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Kıta sahanlığımız içinde bizden izinsiz kimse çalışma yapamaz, olursa engelleriz” ifadelerini kullandı.

“Dayatmayla bir yere varılamayacağını ABD Kongre üyelerinin anlaması gerekiyor” diyen Çavuşoğlu, ABD’de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik’in de gündeme gelebileceğini söyledi.

ABD’de Senato ve Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulanması üzerinde anlaşmıştı.

Alt komiteler tarafından hazırlanan tasarıda, Türkiye’ye F-35 savaş jetlerinin satışının yasaklanması ve S-400 alımı nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’a yaptırım uygulanması çağrısı yapılmıştı.

Ayrıca, Türkiye’ye ait F-35’lerin kendileri tarafından alınması için fon oluşturulması talep edilmişti.

ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SECEUR) Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters da Türkiye’nin F-35 programına dönebilmesi için S-400’lerden kurtulması gerektiğini dile getirdi.