Casuslukla suçlanan Tuğamiral Özkütük, istihbaratın başına getirildi

EGE DENİZİ’NDEKİ BEYAZ FIRTINA 2014 TATBİKATINA KATILAN DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NA BAĞLI 2 HÜCUMBOT VE BİR DENİZALTI, KUŞADASI LİMANI’NI ZİYARET ETTİ (ZAFER HACISALİHOĞLU/AYDIN-İHA)

Cumhurbaşkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan atama karalarında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yeri değiştirilen 36 amiralden 15’inin dönemin başbakanı Erdoğan’ın “savcısıyım” dediği Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk ve Şantaj davalarında yargılanan isimler olduğu ortaya çıktı. İzmir’deki Askeri Casusluk ve Şantaj davasında “vatana ihanetle” suçlanan, Tuğamiral Yalçın Özkütük Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na atandı.

2008’de Deniz Baykal, “Sanki bu davanın savcısı Başbakan. Eğer bu davanın savcısı Başbakan’sa avukatı ana muhalefet partisi Genel Başkanı Deniz Baykal olacak” demiş, Tayyip Erdoğan da, bu sözler üzerine “Savcı millet adına vardır. İddia makamı millet adına oradadır ve biz de milletin hakkını aramanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bu anlamda savcılıksa, evet savcıyım” diye yanıt vermişti.

“VATANA İHANET” İLE SUÇLANDI, İSTİHBARATIN BAŞINA GETİRİLDİ

ANKA’nın aktardığına göre; İzmir’deki Askeri Casusluk ve Şantaj davasında “vatana ihanetle” suçlanan, Tuğamiral Yalçın Özkütük Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na atandı. Görevden alındıktan sonra emekliye ayrılan Tümamiral Cihat Yaycı’nın yerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı Kurmay Başkanlığına Koramiral Aydın Şirin getirildi.

Özkütük daha önce 2 yıl Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığında görev yaptıktan sonra Batı Görev Grup Komutanlığına atanmıştı.

Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk ve Şantaj davalarında yargılandıktan sonra Cumhurbaşkanlığı kararıyla atanan denizci askerlerin yeni görevleri şöyle sıralandı:

* Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Donanma Komutanlığı’ndan Donanma İntibak Komutanlığı’na,

* Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, Amfibi Görev Grup Komutanlığı’ndan Genelkurmay Lojistik Başkanlığı’na

* Tümamiral Yankı Bağcıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı’ndan Amfibi Görev Grup Komutanlığı’na,

* Tümamiral Ayhan Gedik İstanbul Boğaz Komutanlığı’ndan Mayın Filika Komutanlığı’na,

* Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay Mayın Filika Komutanlığı’ndan Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na,

* Tuğamiral Ayhan Türker Koçpınar Milli Savunma Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Genel Müdür Yardımcılığı’ndan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na,

* Tuğamiral Yalçın Özkütük Batı Görev Grup Komutanlığı’ndan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na,

* Tuğamiral Aykut Manioğlu Deniz Kuvvetleri MEBS Başkanlığı’ndan Batı Görev Grup Komutanlığı’na,

* Tuğamiral Mehmet Cem Okyay Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’ndan Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na,

* Tuğamiral Hasar Özyurt Güney Görev Grup Komutanlığı’ndan Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı’na,

* Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit SAT Komutanlığı’ndan İstanbul Boğaz Komutanlığı’na,

* Tuğamiral Ercan Kireçtepe Akdeniz Bölge Komutanlığı’ndan SAT Komutanlığı’na,

* Tuğamiral Mehmet Emre Sezenler Kuzey Görev Grup Komutanlığı’ndan Güney Görev Grup Komutanlığı’na,

* Tuğamiral Özgür Özcan Altunbulak Milli Savunma Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı’ndan Milli Savunma Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Genel Müdür Yardımcılığı’na,

* Tuğamiral Rafet Oktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat ve Eğitim Daire Başkanlığı’ndan Deniz Harp Enstitüsü Müdürlüğü’ne getirildi.